1. yüzüklerin efendisi hikayesinin önemli unsurlarından olan "gören taş". bunlardan kaç tane olduğu pek belli olmamakla beraber orta dünya'daki 7 tanesinin varlığı bilinmektedir. diğer palantir'i kullananla irtibat sağlamak için kullanılsa da daha mistik işlevleri de vardır insanların aklını, fikrini yansıtmak gibi.

  ilginçtir; bu arkadaşları orta dünya'ya numenor soyu getirmiş olmasına rağmen, son savaşa kadar çoğu karanlık tarafın elinde kullanılmıştır. hatta aydınlık tarafın(!) elinde kullanılan taşlar bile karanlık tarafa yarayabilmiştir zaman zaman.

  misal; denethor "anor taşı" olanını, yani eski adı minas-anor olan minas-tirith'teki palantiri kullanmaya ve bir şeyler görmeye çalışırken sauron tarafından aklı esir alınmış. savaşı kaybedeceklerine, hiç umut olmadığına, orta dünya'nın sauron karşısında diz çökeceğine ikna olmuş herif. o bütün çatlaklıklar da oradan geliyor zaten.

  insanın aklını bulandıran tek şey yüzük değil yani bu hikâyede.
 2. vakti zamanında elendil'in sırf orta dünyadaki elfleri filan röntgenlemek amacıyla getirdiği gören taşlardır. bu taşların en büyük özelliği birbirleriyle görsel bağlantı kurabilmeleridir.
  üzerini örtmezseniz ahlaka mugayır ne var ne yoksa gösterir. diğer taraftaki izleyici de utanmadan izlemeye devam eder. orta dünya, orta dünya değil sanki şer yuvası.

  antin kuntin durumlar olunca bu numenor soyunun yapmayacağı çirkinlik yoktur efendim.
  bunun torunları da böyleydi zaten, önüne gelen dişi elfe, insana filan askıntı olur dururlar (bkz: aragorn)