• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
palermo shooting - wim wenders
finn, az uyur, çok müzik dinler, dünyaca ünlü bir fotoğrafçıdır. bir gün hayatının anlamsız olduğuna inanır ve her şeyden uzaklaşmak için düsseldorf'tan palermo'ya gider.

bu değişiklik, alt üst olan yaşantısından uzaklaşmanın ötesinde hayatında yeni bir döneme gireceği ve aşkı bulacağı bir yolculuğa dönüşür. fakat bu aynı zamanda büyük hesaplaşma ve gerilimin tırmanacağı bir yolculuktur da. finn kiralık bir katilden de kaçmalıdır.

bir röportajında müzik yapamadığı için sinemacı olduğunu söyleyen büyük alman yönetmen wim wenders’ın 2008 cannes film festivali yarışmalı bölümünde de gösterilen son filmi palermo'da yüzleşme, yol, zaman ve rock'n roll eksenli bir gerilim. filmin başrol oyuncusu da bir alman punk grubu olan die toten hosen'in solisti.
 1. alman sinemasının öncülerinden 2008 yapımı bir wim wenders filmi. senaryo, yapım ve yönetmenlik wim wenders’a ait.

  sürrealizmin doruklarında gezen film, modern insanın içinde bulunduğu bunalımı, zaman - hayat - ölüm ile ilgili sorularla anlatmış.

  fotoğrafın anı yakalaması ve dondurması üzerinden yaşam ve ölüm metaforunu işlemesi çok başarılı.
  fotoğraf karesi tarzında olan çekimleri ve palermo sokakları, müthiş doğa çekimleriyle görsellik ve sinematografi çok üst düzeyde. özellikle rüya sahneleri.
  tabi buna eşlik eden müzik seçimleri de şahane bir film. iron and wine, portishead, beirut, calexico, beth gibbons’la bu görüntüleri izlemek.

  ve asıl wim wenders'in filmin sonunda filmi ingmar bergman ve michelangelo antonioni’ye ithaf etmesi .

  !---- spoiler ----!

  azrail:
  ‘’yaşamdan yani gerçek ışıktan korkuyorsun. yaşamdan korkmak ölümden korkmaktır. onu süslemeye çalışıyorsun. hatta onu baştan yaratmaya çalışıyorsun. ‘’

  !---- spoiler ----!