• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.32)
papillon - franklin j. schaffner
henri channiere'nin romanından uyarlanan bu film ihtilalden sonra hapis cezasına çarptırılan bir grup fransız mahkumun yaşadıklarını anlatan etkileyici ve dram yüklü bir macera. fransız guyana'sındaki kaçışı olmayan bir adada ki hapishaneye gönderilen kelebek lakaplı henri "papillion" charriere (steve mcqueen) sürekli olarak kaçmaya çalışmaktadır ve bu çabaları başarısız olur. oda bundan asla vazgeçmeyecektir. burada tanıştığı louis depo (dustin hoffman)'la oluşan dostluklarıyla birlikte onunda yardımını alan henri hapishanenin vahşi kurallarına karşı daha büyük bir azimle mücadelesine devam eder.
  1. steve mcqueen ile dustin hoffman'ın başrollerini paylaştığı 1973 yapımı umudun filmi. türkçe'ye kelebek adıyla çevrilen film, henri charriere'in kitabından uyarlanmıştır. kelebek lakabıyla anılan mcqueen, film boyunca haksız yere mahkum edildiği hapis hayatından kurtulmak için elinden geleni ardına koymaz, çünkü her kelebek gibi o da özgür olmak ister. özellikle son sahnesi süperdir bu filmin.
  2. en çok "suçlamak tanrı'nın ve çocukların işidir" cümlesiyle aklımda kalan film. yaşanmış bir öyküye dayanıyor olması filmi ayrıca etkileyici kılıyor.
  3. yasanmis bir hikayeden ilham almasi ve steve mcqueen 'in enfes oyunculuguyla izlemeye deger film.