1. vardır böyle bir sorun. mesela arkadaş ortamıyla bir lokantaya gittiniz ve hesap 96 tl geldi. 100 tl uzatıp para üstünü beklerseniz pinti olursunuz. aynı parayı uzatıp "üstü kalsın" derseniz, "üç kuruş için yaptığı tavıra bak" derler. en iyisi hesabın küsüratsız olarak geleceği alternatiflere yönelmek.

  ben işin içinden çıkamıyorum.

  not: yalnızken 10 kuruş'u bile beklerim. yanlış anlaşılma olmasın. (:
 2. bakkal, dükkan, lokanta kısacası küçük esnaf tarafından yönetilen yerlerde genellikle düşük miktardaki para üstlerini bahşiş bırakmaya çalışırım. lakin market, süpermarket, yahut dünyaca ünlü fast food zincirlerinde 5 kuruş da olsa para üstünü alırım. bir de bazı marketler "kalan para üstünüzü bağışlamak ister misiniz" diye soran kasiyerlere sahip. bunlara da cevabım direkt olarak "hayır" oluyor. kahrolası kapitalizm!
 3. 1 - 25 kuruş eksik diye bir mal veya hizmetten mahrum kalma durumu olan yerlerden 5 kuruş para üstünü de söke söke alırım.

  2- sen küsüratlı fiyat verirsen, örneğin 4,99 diye fiyat verirsen o 1 kuruşu da kasanda tutacaksın. o 1 kuruşu da isterim. neyine güvendin de küsüratlı fiyat verdin, şark kurnazı? tutup da 5 veya 10 kuruş vermeye kalkıyor bazıları, ben o 4 veya 9 kuruşu sana nasıl iade edeceğim? onu da kabul etmiyorum. o zaman isterse 0,99 tl olsun ürünün fiyatı, karttan çektiriyorum. boşuna demiyoruz "yaşasın kötülük" diye.

  3- para üstünü bırakmak da almak da hiç sıkıntı olmadı, olmamalı da. bunun; üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olması yalnızca düşünenin iyi niyetini ifade eder.
 4. Kesinlikle tutar ne kadar olursa olsun para üstü alınmalıdır. Haksız kazanç sebebi verilmeyen para üstleri. http://m.haberler.com/ato-tuketiciler-para-ustunu-son-kurusuna-kadar-3133302-haberi ATO uyarıyor]
  Ekleme : Haksız kazançtan kasıt her gün yüzlerce kişinin uğradığı bir yerde 5 kuruş para üstü verilmiyor günlük 20 lira etse ayda 600 lira eder, yılda 7.200 TL eder sadece 1 mağaza için, çok mu önemli para üstü diyenler o parayı kaç saatte kazanıyor merak ediyorum, ha onlar büyük büyüdükçe büyüsünler derseniz, kararınıza saygı duyarız.
 5. o kadar büyük bir dert miydi bu para üstü ya? alışverişlerde genellikle kart kullanırım, acil bir şey olursa diye yanımda nakit taşırım sadece. o yüzden ben pek problem etmem hani 5 kuruş 1 kuruş falan da ne bileyim edilecek bir şey mi o kadar? alacaksan al abi senin paran sonuçta ne diyeyim. bir de nakit alışverişten sonra cüzdan bozuklarla doluyor o çok kötü bir şey bence. yaşasın kredi kartları.
  jimi
 6. bu gibi dertlerden kurtulmanın yolu kartla ödeme yapmak. özellikle marketlerdeki küsuratların market lehine yuvarlanmasından dolayı tüm marketlerde kartla ödeme yaparım.
 7. eğer bahşiş için para üstünü bozuk getiriyorsa inadına ve garsonun gözünün içine bakarak yavaş yavaş alırım paramı beş kuruş da bırakmam mesela geçen gün 11 lira para üstünü bir beşlik 6 tane birlik olarak verdi adam
  wtf
 8. kafede çalışıp da güzel mi güzel hanım hanımcık bir kız varsa ki üstelik hoşlanılıyorsa çok büyük derttir.
  dün yanlış hesaplayıp fazla para almasına rağmen sesimi çıkartamadım. arkada patronu vardı, ya kızarsa diye düşündüm. ilerleyen zamanlarda da konuşmayı düşünüyorum. güzel bir sonuçla editlemek üzere... yani. umarım.

  edit: 3 yıllık sevgilisi varmış sözlük. üzdü
 9. ürün fiyatlarının küsüratının 90, 95 hatta 99 olarak belirlenmesinden itibaren ortaya çıkan sorun. ancak artık böyle bir sorun yok. çünkü artık birçok youserın yazdıklarından anlaşıldığı üzere alsam mı almasam mı ikilemini neredeyse herkes yaşıyor. dolayısıyla para üstünü almayı veya almamayı tercih ettiğimizde yadırganmayacağımızı düşünüyorum.
 10. para üstü ödenen hesabın %10'u değilse alır cebime atarım.