1. (bkz: tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan)

  altın yumurtlayan tavuğun yumurtası kırılmadığı sürece tavuğa bir şey olmaz. yumurtanın en kısa sürede kırılıp, tavuğun boğazlanması dileğiyle.

  edit: bu yorumla zülfiyare dokunduğumuza göre savaş yanlısı insanlarla beraberim burada, teşekkürler...
 2. parayı yok edelim zenginleri öldürelim amınakoyim her şey çözülür!

  bundan binlerce yıl öncesinde de silah vardı ama... para yoktu. e silah varsa para da var demiştik. noldu şimdi bütün denklem çöktü..
  ulan düşünüp düşünüp bu denklemi kurmak sağlam bir sentetiğin unsuru olabilir.

  bilenler bilir bilmeyenler öğrenebilir: irangate

  irangate büyük bir skandaldı, olayın yaşandığı dönemde. olayı ortaya çıkaran kişiler filistinli birkaç gazeteci. olay bir gerçeği gözümüze gözümüze sokuyor resmen: ''para varsa çatışma var çatışma varsa silah var silah varsa para var'' değil tabii. çünkü bu çok sığ bir bakış açısı.

  asıl gerçek yozluğu alevlendirmek ve orda oluşan çatışma ortamını nakite çevirmek.

  nasıl oluşur bu yozlaşma?

  yozlaşmayı yaratmanın en kolay yolu fundamentalizmdir. noam chomsky iktidarı anlamak isimli kitabında abd'nin dış politikasını inceliyor aç oku mesela. ne diyor chomsky? afganistan'a pakistan'a iran'a ne oldu da radikal islamın esiri oldular diyor. kitap 2010 yılında çıkan bir kitap şimdilerde arap baharının etkisiyle büyük bir savaşın içine düşen ortadoğuya ne oluyor? işid denen radikal islamcı örgüt nerden türedi? işte bütün bunlar beni de chomsky'nin ulaştığı sonuca götürüyor: fundamentalizmin egemenlik sürdüğü toplumları kontrol etmek çok daha basittir çünkü bu toplumlarda tek adamlık sistemi vardır ve toplum dogmatik bir yapıda bulunduğundan sadece biat ederler, düşünüp sorgulamazlar.

  bu yoz kültürün oluştuğu toplumlar yönlendirilmeye ve yönetilmeye mahkumdur. oysa bilinçli bir bireyin yönetilmeye ihtiyacı yoktur. bu bilince okulların iş olsun diye verdiği derslerle değil bizzat düşünerek ve sorgulayarak ulaşabilirsiniz. bilimin aydınlattığı yolda buluşmak dileğiyle..