1. kanıtım yok ancak olabilecek birşey. sonuç olarak uçak yapmadan önce bu insanlar defalarca uçmaya çalıştı ve birisi çıkıp bunu düşünmüş olmalı.
  2. göreceli bir durumdur, şayet kağıt üzerinde çizimleri düşünülürse, ikisi de leonardo da vinciye dayanır, hatta paraşüt benzeri çizimler isimsiz bir şekilde "en eski paraşüt benzeri nesne çizimi" adında 1470 yılında rastlanılmıştır, buna karşın hezarfen ahmed çelebi'nin kendi yaptığı kanatlarla uçtuğunun iddiası 1630 - 32 yılları arasında ifade edilmektedir. oysa ki 6. yüzyılda çinlilerin bir insanı uçuracak güçte uçurtma yaptıklarının çizme resimleri bulunmaktadır.

    ancak günümüz şartları ile konuşmak gerekir ise, doğru bir bilgidir, günümüzde hala kullanılan paraşüt tasarımı fransız louis-sébastien lenormand tarafından 1783 yılında yapılmıştır, paraşüt kelimesinin orjinal hali olan parashute ise latince paro - kaçınmak ve fransızca shute - düşmek kelimelerini bir araya getirerek oluşturmuştur, fakat uçak olarak algıladığımız nedir?

    günümüz uçaklarına benzer "glider" adı verilen havada süzülen nesnelere 6. yüzyılda rastladığımızı mızı ifade ettim ancak, bu glider'lara pervane ve motor takarak daha ileriye gitme çalışmaları 19. yüzyılda hız kazanımıştır, buna rağmen 16. yüzyılda tito livio burattini isimli mucit polonyo kralına 4 kanatlı bir "uçak" yapmıştır, bir kediyi kaldırma gücü olan "uçağın" kralı kaldıracak kadar gücü olmamıştır, bu icadın uçuşa geçirildi tarih ise 1648'dir.

    1903 yılında wright kardeşler tarafından ilk motorlu kontrol edilebilir uçak icaed edilmiş ve 1905 yılında charles broadwick sırtta taşınabilir paraşütün çizimini bitirmiştir. 1912 yılında ise amerikan yüzbaşı albert berry tek kanatlı bir uçaktan atlayrak tek parça paraşütün marifetlerini göstermiştir.
  3. hayır öyle olsa nolacak? paraşüt sanki sadece uçaklar için tasarlandı. hazerfen ahmet çelebi ve niceleri var. hatta bi adam eyfel kulesinden atlıyor paraşüt gibi bi icadını denemek için de çalışmayınca spatulayla kazıyorlar herifi.