1. topraklama denilen yüklerin nötr'lenme işlemini daha yükseklere taşıyarak, herhangi bir ani yıldırım düşmesinde yüklerin bina üzerine dağılmak yerine içdirenci çok daha düşük olan bakır-demir karışımı kablolardan yeryüzüne atılıp nötrlenmesini sağlayan 1750 yılında benjamin franklin'in uçurtma deneyinde ki mantığın üzerine yapılmış, 1760 yılında kullanılmaya başlanmış hayat kurtarıcı alet.

    benjamin franklin deneyinde toplamda üç uçurtma kullanmış;

    ilkinde demir çubuk kulanmamış ve yıldırım çok geç düşüp uçurmayı yakmıştır.
    ikincisinde demir çubuk kullanmıştır bu sefer yıldırım ani bir şekilde düşer ve ipi yakar ama benjamin frankin etkilenmez.
    üçüncüsünde ise b.j ipin ucuna bir anahtar takarak elini anahtarın dibinde tutar. yüklerin nötrleyebileceği bir patika oluştuğunda atomik dağılım yük geçişine izin verecek şekilde ayarlar. bu yüzden bu seferde yıldırım ip boyunca ipi yakmadan ilerlemiş benjamin franklinin sağ elini yakıp yere düşmüştür. b.j'nin pozlarında sağ eli hep aşağıdadır. buna göre b.j. yıldırımın insanlara ya da yapılara zarar vermeden düşmesinin iki yolu vardır deri birincisi yer'den alçak yapılar yapmak, ikincisi yer'i yapılardan daha yüksekte devreye sokabilecek metal yapıları kullanmak. o zamanlar iletken-yalıtkan bilinmediğinden temel iz düşümleri bunlardır.