• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
Yazar sezen sekmen
parçacık fiziği - sezen sekmen
elinizdeki bu kitap biraz yukarı kuark, biraz aşağı kuark ve bir miktar da elektron namlı leptondan yapılmıştır. bunlara ulaşmak için kitap çok büyük bir teknolojiyle çok küçük parçlara ayrıştırılabilir. dahası, elde edilen kuark ve leptonlar farklı şekillerde bir araya getirilip kitap çilekli dondurmaya, fötr şapkaya ya da uzay gemisi motoruna da çevrilebilir. çünkü kuarklar, leptonlar ve bir kısım diğerleri temel parçacıklardır yani evrendeki herşeyin nihai yapıtaşları. öte yandan eğer kitabı daha faydalı ve ilginç şeylere dönüştürmek yerine okumak tercih edilirse içeriğinde evrenimizi doğumundan bugüne şenlendiren temel parçacıkların ve onları yakalamak için sürekli uğraşan meraklı fizikçilerin heyecanlı hikayesi bulunabilir. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. *in *'i 'üç gözlemsel eksik' ile ele güne rezil ettiği, yalnız leptonların başıboş gezmelerine tanık olmamıza vesile olduğu güzel kitabı.
    konu hakkında yeterince türkçe içeriğe sahip bilginin olmamasından *nin sakharov şartlarını açıklaması güzel olurdu:
    'parçacık kuramı neredeyse eski hikayelerdeki gibi ejderhayı öldürmeli, kaf dağı'nın ardındaki anka kuşunu bulmalı ve hazineyi getirmeliydi. sakharov şartlarının detayını buraya dahil etmiyoruz, çünkü onları anlatabilmek için bizi konudan saptıracak kuramsal açıklamalara girmemiz gerekecek'