• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
Yazar Enis batur
paris, ecekent - enis batur
paris’i bir edebiyatçının gözünden tanımak için…

modern zamanlar, baudelaire’den başlayarak, büyük şehrin aylâğı olma koşulunu neredeyse bir poetik duruş haline getirmiştir.
bulvarlar, meydanlar, köprüler, ara sokaklar gece gündüz yürüyen, avâre dolaşan, şehrin kesintisiz biçimde farkında kalan yerli ve yabancı âşıklarıyla donandı, bir buçuk yüzyıldır. o şehirlerin içi tıkabasa öyküler, dramlar, tutkular, taşkınlıklarla doluydu. paris, xix. yüzyıldan beri bu bağlamda öncülüğü üstlendi: beş kıtadan sökün etmiş meraklılarıyla kendi mitolojisini büyüttü, benzersiz kıldı. türkler, şehri yirmisekiz mehmet efendi ile keşfetti. o gün bugün, her kuşak birkaç temsilcisiyle büyüyü
tazeledi.

enis batur, otuz yılı aşkın bir süredir “ikinci şehri” kabul ettiği paris için bir içyolculuk kitabı kurarken, yanından geçmişin hayaletlerini eksik etmedi. bir noktada, imgelemine yeretmiş virüsü şöyle tanımlıyor: bazı şehirler tıpkı zehirler.

paris, ecekent alabildiğine özel bir sevda rehberi.
  1. enis batur'un gezi yazısını nasıl bambaşka bir seviyeye taşıdığını gösteren kitap. benjamin'in pasajlar'ı ile manguel'in kitaplarının karışımı. paris'i hem kendi gözünden, hem yazarların gözünden anlatıyor. şehri gezerken kişisel tarihinden edebiyat tarihine herkese değiniyor. kişisel bir anlatı olması kitabı daha lezzetli hale getiriyor. ara ara açıp okumak paris'in bir sokağını, köprüsünü ziyaret etmek gibi.
    sezgi