1. kültür ve medeniyetler beşiği güzel anadolumuzda yaşanan olay.

  !---- spoiler ----!

  Manisa’nın Turgutlu ilçesinde 4 aylık hamile bir kadın kimliği belirsiz bir erkeğin saldırısına uğrayarak darp edildi. Ergenekon mahallesinde ikamet eden hamile ve bir çocuk annesi Ebru Tireli (32) evinin yakınında bulunan bir parkta spor yaptığı sırada kimliği belirsiz bir erkeğin saldırısına uğradı. İddiaya göre kırmızı bir otomobilden inerek, genç kadının spor yaptığı alana gelen şahsın “Bir daha burada yürüyüp, spor yapmayacaksın” dedikten sonra ayakkabısını çıkararak genç kadının yüzüne vurmaya başladığı iddia edildi. Bu sırada dengesini kaybederek yere düşen Ebru Tireli’ye yerde de tekme ve ayakkabı ile saldırının sürdüğü ve kadının kafasını kaldırıma çarptığı öğrenildi.

  !---- spoiler ----!
 2. ne denebilir ki bunu yapan mahluk için, her gün memlekette kadın olmayı zorlaştırmaktan başka bir gayesi olmayan hayvan oğlu hayvanlar, nefes almayı bile haram etmiş zihniyetin fırlatmaları. nedir bunun çözümü eğitim bu zihniyeti düzeltebilir mi? hangi yasa, hangi hukuki düzenleme bu pislikleri durdurabilir? kadınları silahlandırsınlar, artık bu yobazların anladıkları dil zorbalık ve yargısız infaz galiba.
 3. normalde bir tane ruh hastası çıkmış böyle bir şey yapmış denilebilir...dünyanın her yerinde olabilir, kolluk kuvvetleri gerekli araştırmayı yapar vs...dersin de...

  buradaki asıl can yakıcı durum kadının olayı anlatırken "başımda kapşonum vardı, öyle yürüyordum, her yerim kapalıydı" diye bir açıklamada bulunmak zorunda kalması...adamdan kurtulmak için "özür dilerim bir daha evimden çıkmayacağım" demek zorunda olduğunu bilmesi, bunu söyledikten sonra hayvanın vurmayı bırakması...

  dışarıda yürüyüş yapacağımız zaman elimiz tayta değil eşofmana gidiyorsa, ancak güvenlikli sitede oturmakla "rahat" hissediyorsak, toplu taşımaya bineceğimiz ya da belli semtlerden geçeceğimiz gün etek değil pantolon giyiyorsak, yolda hızlı adımlarla önümüze bakarak yürümek zorunda kalıyorsak...aslında hepimiz yaşıyoruz bu saldırıyı, faillerinin görünür olması şart değil.
  mesut
 4. ulan bir de her boku gavura atarlar parkta hamile kadın darp eden müslüman, çocuğa tecavüz edip öldüren müslüman, işin tuhafı az kalsın tecavüzcüleri koruma yasası getirtecek olanlar da müslüman. zannetmeyin ki bu mahluklar bir biri ile alakasızlar hepsi aynı zihniyetin doğurduğu çomarlar. ne diyim onların allahı varsa benim yok arkadaş.
 5. sırıta sırıta elini kolunu sallayarak çıkacağını bilirlerse daha çok şort giyenlere, spor yapanlara dayak atılır bu ülkede..işkence cezası gelsin diyorum hep. keseceksin yavaş yavaş o iş gördüğü uzuvlarını, ölmesin sürünsün it.
 6. mağarada doğmuş bir hayvandan kırma insan artığının dışarı çıktığında yaptığı hareket. sanane pezevenk sanane? spor yapması neyini hareketlendiriyor, neyini zedeliyor. ahlakına tükürdüğüm. ağlamak istiyorum ya yemin ederim. bunların sonu gelmiyor. ülke ruh hastası şerefsiz kaynıyor.

  hapishaneler zaten tıklım tıklım. hükümet çıkartacak yer arıyor. böyle onlara göre "suç" teşkil etmeyecek olaylar imkanı yok hüküm giymez. ancak olan o kadının psikolojisine olduğuyla kalır. hem de hamile iken. eh be. ağzıma deli gibi küfürler geliyor ama ne değişecek. bu son zamanlardaki kadına yönelik vakalar iyice haddini hududunu aştı. hepsi birbirinden güç alıyor demek doğrusu buymuş diye. bataklığa döndük ve kimse farkında değil. her şey normalize edilmiş.

  bu kadın "her yerim kapalıydı" diye bir açıklama yapmak zorunda bırakılıyorsa o ülkenin zihniyetine sıçayım. ya biz silahlanacağız, sesimizi çıkartacağız ya da battıkça batacağız.
 7. darp eden ... serbest bırakılmış

  böyle yapıla yapıla olağanlaştırılmasından sadece kendim için değil, bu ülkedeki herkes için korkuyorum.
 8. (bkz: türkiye)
  şaşırdık mı? hayır. bu kadar halka inmiş, halkın tepkisini çekmiş olayda bile yasalar bu şereften yoksun şahısları içeride tutamıyor. kim bilir ne gibi bir akıl sağlığından muzdariptir(!). bu ülkede ye iş sıç, sonra gel "benim akıl sağlığım yok." de hemen salınırsın.
 9. saldırganın serbest bırakılması gösteriyor ki bu ülkede kadınların hukuksal düzende başkaldırması gereken daha çok taciz haberi olacak. yolda yürürken salyasını akıta akıta bakan, tramvayda-metroda yanaşıp göz hapsine alan ve bununla da kalmayıp dokundukları zaman ses çıkardığımızda sanki bizim yaptığımız anormalmiş gibi bakan bir sürü erkekle zaten uğraşıyorken artık tacize, tecavüze dümdüz yol açan hükümetin hukuksal çerçevede kadını nasıl basite indirgediğiyle de uğraşmak gerekecek.

  trajikomik olan şey ise, türkiyede artık o kadar çok başkaldırılması gereken şey var ki, insan birinden birine yetişecek mecal bulamayıp tümüyle hepsinden vazgeçiyor.
  kahlo
 10. tahliye edileceğinden zerre şüphem yoktu. çünkü hukuk sistemini tanıyorum. çünkü eril yazgıyı biliyorum. ha ceza verilseydi şaşırırdım. ama ümitlenmezdim. bu ülke için ümit etmeyi bıraktım. kendimde fark ediyorum ki artık bunlara eskisi kadar kızmamaya başladım. çünkü alıştım. çünkü alıştırıldık. evet siz erkekler, sokakta gördüğünüz kadını darp edebilir, kadına küfredebilir, laf atabilirsiniz. bir cezai yaptırımı yok. ahlak dediğimiz kavramın içi boş bir balondan farkı kalmadı. hülasa iş kendilerine döndüğünde ama ahlak bekçileri onlar, namus bekçileri onlar. kafayı yiyorum kafayı.

  kadınlar ne yapabilir? öncelikle hiçbir kadının bir diğer kadına düşman gözüyle bakmaması gerek. sokakta gördüğünüz kadınları çekiştirmektense laf atılan kadınların yanından yürüyüp yalnız olmadıklarını ya da güçlü olduklarını bir nebze gösterebiliriz. biz kenetlenmedikçe çark dönmeye devam edecek. sokakta yürüdüğü, parkta spor yaptığı için özür diler hale gelmesin kadınlar. o zaman bizler yönetilen, boyun eğen bir metadan, bir robottan daha fazlası olamayacağız.