1. parmak izi imzadır. herkesin parmak izi farklıdır. cinayet, gasp, darp gibi adli suçlarda katilin ya da zanlıların yakalanmasında büyük önem taşır.

  terli veya yağlı bir parmağın bıraktığı iz daha belirgin halde belli olur. bu izleri tespit etmek için fotoğraflama ve şeffaf bantla pudralama teknikleri kullanır.

  fotoğraflama, olay yerinden parmak izi alınırken önce pudra dökülerek çok hassas fırçalar yardımıyla parmak izi belirgin hale getirilir, fotoğrafı çekilir.

  şeffaf bant, pudralama yöntemiyle belirgin hale gelen parmak izi bant yardımıyla oradan alınır ve parmak izi kopyalanmış olur.

  bu işlemler ninhidrin, dfo(1,8-diazafluoren-9-one), gümüş nitrat, gentain moru, sudan siyahı, amido siyahı ve iyot gibi kimyasallar yardımıyla yapılır.

  parmak izleri bulundukları yüzeye göre farklı kimyasallarla analiz edilir.

  nihidrin düz yüzeylerde, dfo gözenekli yüzeylerde kullanılır.
 2. burdan youreads kriminal kadroya bi güzellik yapayım, parmak uçlarınızı kesseniz dahi bi cisme dokunduğunuzda bıraktığınız terden bu iz çıkarılabiliyor. eşeği sağlam kazığa bağlayın.
  kuz
 3. adermatoglifiya başlığı gündeme tekrar gelmişken, bana ilginç gelen, malum kitapta(*:"iyi ki bir kitap okudun yani, kırk yerde link verilmez ki" denmesin diye adını vermiyorum ;d) yer alan bir olayı aktarayım. vize süresi dolduğu için sınırdışı edilme ihtimali olan bir çinli hatun, japon sevdiğinden ayrı düşmemek için plastik cerraha giderek sol ve sağ başparmağının derisini birbiriyle değiştirtmiş. yöntem işe yaramış da başta, ama nikah başvurusu yapmaya gittiklerinde yakayı ele vermiş. haber linki de buldum :)
 4. son yillarda artik izin kendisine degil iz uzerinde kalan hucrelere, ter damlaciklarina bakildigindan degisse dahi enselenmenize sebep olabilir.

  ayrica yas ile beraber degismez.

  parmaklari zimparalasaniz dahi taninirsiniz. yeniden olusurken tabiki sekil olarak birebir ayni kalmaz. zaten onemli olan tam olarak sekil degil, sablondur. parmak izini olusturan sablonlar yeniden bir araya gelirler iyilesme surecinde. izlerin kesistigi noktalar degismez mesela tam olarak. o kavsaga gelen izlerde biraz degisim olsa da belli noktalar ayni kalirlar.

  genetik bir probleminiz yoksa tabii.
 5. genelde insanlardan yola çıkılan parmak izinde hayvanlar aleminde rastlanmaktadır .

  koalaların parmak izleri insanlarınkine benzemektedir.

  koalaların parmak izleri sadece şekil olarak değil, spiral ve girdap benzeri desenleriyle de insanlarınkine çok benziyor. üstelik tıpkı insanlarda olduğu gibi, koalalarda da bütün türün parmak izleri biribirinden farklı, yani hepsinin kendi kimliğini gösteren parmak izleri var.

  aslında bütün hayvanların kendilerine özgü parmak izlerinin olduğu düşünülebilir ancak bu doğru değil. memeli ve keseli olanlar dahil, pek çok hayvan türünün hiç parmak izi yok.

  bilim adamlarının neden koalaların insan gibi parmak izine sahip olduğu sorusuna verecek bir yanıtları da yok. bu konuda bilimadamları ve araştırmacıların kafası oldukça karışık. evrimleşme düzeyinde insanlara çok daha yakın olan maymun türlerinin ( şempanze ve goriller hariç) pek çoğunun bile parmak izi yokken neden ağaçlarda yaşayan bir türün insanlarla büyük benzerlik gösteren parmak izlerine sahip olduğu, bilim dünyasında açıklanamayan ve merak yaratan bir konu.

  bu konuda yürütülen en iyi tahmin, koalaların ağaçta yaşayan türler olarak yaprak seçiminde parmak izine ihtiyaç duyması olarak görülüyor. oldukça titiz beslenen koalalar, sadece belirli türden ve belli bir olgunluğa ulaşmış olan yaprakları yiyor ve ekstra hassas olan parmaklarını en iyi yaprağı seçmek için kullandıkları düşünülüyor.