1. gebelerin ve emzirenlerinde güvenle kullanabileceği parasetamol etken maddeli ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaç.
    tablet ve şurup formları vardır.
  2. enfeksiyon hastalıkları servislerinin vazgeçilmez ilacıdır. zira nerenizin ağrıdığı, ateşinizin olup olmadığı önemli değildir. parol verilir kültür alınır, sonraki sefere artık kültür alınmaz ama parol yine de verilir.
  3. (bkz: minoset) (bkz: panadol) gibi ilaçlar ile aynı etken maddeye sahip ilaç. (bkz: parasetamol) ün jenerik adıdır. bir alımda 150mg/kgdan fazla alınır ya da günde toplamda 4000mg alınır erişkinde ise karaciğer toksisitesine sebep olur. n-acetylcysteine doz aşımımda kullanılabilen antidotudur. son zamanlarda etkinliğini (bkz: cycloxygenase-3) enzimi üzerinden gösterdiği düşünülmektedir. parol şeklinde değil de parasetamol şeklinde bilinirse muadili ilaçlara da ulaşım kolaylaşır.

    edit: imla

    edit2: gripin hatasi, teşekkürler.
  4. adet dönemlerinin bir numaralı kurtarıcısı :*
  5. parasetamol içeren bu ilaç özellikle non-steroid antiinflamatuar olan ilaçlara göre daha az yan etkiye sahiptir ancak antiinflamatuar özelliğe sahip olmaması dezavantajıdır.
  6. kullanımı 500 mg'dir ve en fazla 6 saatte bir kullanılabilir.
  7. ham maddesi parasetamol olan non steroidal ağrı kesici. 14 tane içildiği zaman toksik doza ulaşır. gebelerde güvenle kullanılabilen tek ağrı kesicidir. çocuklarda (bkz: calpol) (bkz: apireks) gibi muadilleri mevcuttur.
  8. diğer ağrı kesicilere göre biraz hafif kalır
  9. ilacın eski üretim olması ve uzun yıllar boyu toplumda kabul görmesi bir ilacın güvenilirliği açısından güzel ipuçları verir. parol da bunun iyi örneklerden biridir.
  10. eşdeğeri gripin olmayan ilaç.
    (bkz: kafein)