• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.91)
Yazar ahmet ümit
patasana - ahmet ümit
gaziantep yakınlarıdaki antik hitit kentinde bir kazı. üç bin yıl önce yazılmış tabletler. tabletlerin bulunmasıyla başlayan cinayetler. yazman patasana'nın itirafları. parlak güneydoğu güneşinin altında karanlık sırlar... hititlerin tükenişi, asurlular... osmanlının son dönemleri, ermeniler... günümüz türkiyesi, kürtler... akan kardeş kanı... bu toprakların değişmeyen yazgısı: şiddet ve aşk... bu topraklardaki kanlı tarihe bir ağıt... bu toprakların zengin kültürüne bir güzelleme..."ben zalimler çağında yaşayan bir alçaktım. tanrıların korkak haline getirdiği bir alçak. alçakların en acınacak olanı, en tiksinti vereni. yüreğini dalkavukluk, aklını düşmanlıkla besleyen sinsi bir saray yazmanı. bedenine sinmiş soylu nefretini, görkemli giysilerin yüzündeki derin acıyı, tunçtan daha katı bir mutluluk maskesinin ardına gizleyerek hatti kralının emrine koşan ikiyüzlü bir tören adamı. sevdiği kadın, aşkı uğruna ölürken, kralına bağlılığın vakarıyla ellerini göğsünde kavuşturarak sessiz kalmayı seçen, yeryüzünün en onursuz erkeği. erkeklerin yüz karası. aşkı için ölmenin yüceliği yerine, sarayın taş duvarlarında büyüyen kendi değersiz varlığının görkemli gölgesine sığınmaktan çekinmeyen, sefihlerin en rezili. ben ölüler içinde yüzen, ben, tanrılar tarafından alnına, 'sonsuza kadar acılar içinde kıvranacaktır,' yazılan saray başyazmanı patasana."(tanıtım bülteninden)
 1. okuduğum ahmet ümit kitapları arasında en sevdiğim. işlenilen detaylar hala hatrımda. ahmet ümit'in kitapları arasında okuduğum ilk kitap hatta daha da ötesi polisiyeyi bana sevdiren kitap. bir pencereniz, bir bardak da kahveniz varsa zamanın nasıl su gibi akıp gittiğini anlayamayacaksınız.
 2. en sevdiğim ahmet ümit kitabıdır.

  okuyalı yıllar olsa da yeni okumuşum gibi aklımda. o kadar çok sık hayale dalmıştım ki okurken, kitabı sık sık bırakmıştım elimden. kitabın arkasındaki tanıtım yazısını ezberlemiştim. şimdi kendi öğrencilerime de ahmet ümit'i tanımak için bu kitabı tavsiye ediyorum. hayal gücü gelişmiş olanlar hep iyi yorumlarla dönüyor geri. yakın bir gelecekte tekrar okuyup birkaç saatliğine dünyayla ilişkimi kesmek istiyorum.
 3. !---- spoiler ----!

  klasik ahmet ümit kitabı. polisiye, akıcı dil , olayların enteresanlığı ve süpriz son. bir kitabında da süpriz değil de herkesin tahmin ettiği kişi katil çıksa , okuyucular için daha büyük süpriz olur. en azından daha önce ahmet ümit okumuş olan okuyucular için .

  !---- spoiler ----!
 4. 10 yıldan fazla olmuştur kitabı okuyalı. lise dönemimdi. kitabın mavi cildini ve müthiş bir hikayesi olduğunu anımsıyorum. hitit dönemi ve günümüzde geçen bir aşkı hatırlıyorum. ama bunların dışında çok da net değil hatırladıklarım. kitabı çok sevdiğimi hatırlıyorum bir de. bir kere daha okunmaya değecek bir kitap.
 5. buyu isimli turk filminin ilk yarisi bu kitabi hatirlatmisti bana hatta bir ara basroldeki kadinlarin birinin elinde gozukuyordu kitap.