• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
patch adams - patch adams, maureen mylander
patch adams'ın kitabı hastalar, doktorlar ve tüm ölümlüler için zorunlu ders olmalı. patch'den çok şey öğrendim; farklı olma cesaretini ve acıları paylaşabilmeyi, patch'in palyaço maskesinin ardında derin bir bilgelik yatıyor. bernie siegel 'kanser, tıp ve mucizeler' nihayet patch adams hasta merkezli sağlık hizmeti vizyonunu kağıda döktü. patch'in 'çılgın rüyası' gerçekte sağlık hizmetinin temeli olmalıdır. bu kitabı okuyan her doktar mesleğinin hazzını yeniden keşfedecektir. rick wade (amerikan hastaneler birliği başkan yardımcısı) dr. patch adams'ın inanılmaz hikayesi ancak holywood filmlerinin konusu olabilir... ve oldu da! robin williams'ın patch adams'ın oynadığı bu filmi izlediğinizde ve kitabı okuduğunuzda, sizin içinizde yarattığı mucizelere tanık olun.
 1. robin williams 'ın oynadığı patch adamsfilmini bilir çoğu kişi, hastalarını kahkahayla tedavi etmeye çalışan idealist bir doktorun hikayesi.

  bu kitapsa filmin çıkış noktası.
  patch adams'ın kendi ağzından, tıp bilimine, asıl tedaviye ve hatta ölüme ve bolca kahkahaya dair birçok şey okuyorsunuz.
  sağlık hizmetleri nasıl sağlık "sektörü" oldu, sağlıkta kalkınma planları ne kadar doğrucu? ve gesundheit enstitüsü nasıl kuruldu, bu komün nasıl işliyor... tüm bunları başkahramanın kendisinden dinliyoruz.

  kitap anlatı kitabı, okuması keyifli, sohbet eder gibi anlatıldığı için insanı sıkmıyor ancak çoğu yerde düşünceler, dolayısıyla cümleler kendini tekrar ediyor. bazen aynı sayfayı mı okuyorum dediğim bile oldu.

  sağlık profesyonellerinin ve öğrencilerinin okuması gerekli dişe düşünüyorum. ve empati kurmayı, etkili iletişim kurmayı ve en önemlisi başkalarının hayatlarına dokunmayı amaçlayan kişiler için de büyük fayda sağlayacaktır.

  filmi bana çok şey katmıştı, hastalara davranışıma yön verdi. kitabı bunu daha da güçlendirdi ve aslında samimi bir hasta-hekim ilişkisinin bir hastanın ve işin doğrusu hekimin de hayatına ne gibi katkılar sağlayacağını gösterdi.