• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
paterson - jim jarmusch
paterson, new jersey'de otobüs şoförlüğü yapmaktadır. her günü bir diğerinin aynısıdır. şehri dolaşır, insanları seyreder, şiir yazar, köpeğini gezdirir. bazı zamanlar bara gider. istedikleri konusunda katıdır, bir biradan fazlasını içmez. daha sonra evinde onu bekleyen eşi laura'nın yanına gider. ancak kendisi rutinine devam ederken, laura'nın hayatı değişmektedir. paterson hayallerini gerçeğe dönüştürme konusunda adeta bir uzman olan laura'yı sevmekte, onun hırslarını desteklemektedir. film günlük hayatın detayları üzerinde dururken, insanlar arasındaki küçük ayrıntılara dikkat çekiyor. (filmin özeti filmloverss adlı siteden alınmıştır.)
  1. filmin ilk gösterimi geçtiğimiz günlerde cannes film festivali'nde yapıldı. altın palmiyeye aday gösterildi lakin alamadı. adam driver'dan hoşlanmıyor olsam da otobüs şoförü ve şiir kelimelerini yan yana görünce ister istemez sabırsızlanmaya başladım. işin içinde bir de iranli aktris golshifte farahani var. farahani jarmusch'la ilgili şöyle demiş: “12 yaşındayken iran’da jarmusch’un ‘coffee and cigarettes’ adlı filmini izlemiştim. o film bana ortadoğu, batı ve hollywood filmleri hakkında çok şey öğretti. her zaman kendime ‘ey allah’ım jim jarmusch’tan daha iyi yönetmen var mı?’ derdim”
    ben de kendi kendime "bir insan 12 yaşında jarmusch'un coffee and cigarettes filmini niye izler allahım" diye soruyorum.