1. bir süredir kafa yorduğum soru (işsiz de değilim ama düşünüyorum işte)

  şimdi ingiltere'de çoğu takım şirket statüsünde dolayısı ile patron(lar)a sahip. yani patron parayı basarsa yatırım yapar, basmazsa yapmaz. kulüp başkanının da müdürden farkı yoktur (sanırım). fakat türkiye'de tüm kulüpler dernek statüsünde (diye biliyorum). bu statüde olduğu için de insanlar bir şekilde bir aidiyet hissedip maçlarını takip ediyor, destekliyor falan. yani kendini ilişkilendiriyor.

  şimdi şeyi düşünüyorum. futbol kulübü de olsa, bir şirket sonuçta. oynadıkları futbol da pek ala "ürün" sayılabilir. peki bu taraftarlar hangi motivasyonla bu bağı ve ilişkiyi kuruyorlar kendileri ve bu patron takımları ile?

  mesela ben fenerbahçeliyim. fenerbahçe yasal olarak kimsenin malı değil (evet, yasal olarak değil). yani aziz yıldırım bile gider bir gün (ay hadi inşallah). dolayısı ile fenerbahçe ile duygusal bağlarım oluşmuş, seviyorum falan. bu sene şampiyon olamadı ama seneye yine sevicem. ama bir şirket nasıl sevilir allasen? mesela samsung yılın markası seçilse, kalkıp göbek atacak insanlar var mıdır bir yerlerde (patronlar, üst düzey çalışanlar dışında)?
  ya da biri samsung telefonundan memnun kalmasa bile "samsungluyuz birader" deyip ömrünün sonuna kadar samsung'a bağlı kalır mı? şuraya bağlayacağım, bu tip şirkete bağlılık pek görülen bi durum değilse bir ingiliz taraftar mesela chelsea'ye neden bağlı ki? sonuçta chelsea bir şirket olarak ortaya bir ürün sunuyor futbol adı altında. elin bilmem nereli iş adamının işleri ters gitse şirket kapatır gibi kulübü kapatır gider. yani nasıl bağlanıyorlar öyle kulüplere? garip değil midir? sorum bu şekilde, youserların yorumlarını bekliyorum.
 2. bunu en iyi koreliler ve japonlar bilir.

  japonya'da bir şirketin beyzbol kulübü vardı. bak kulüp şirket değil, bildiğin adam "lan işçiler sıkılmasın, haftasonları da sportif etkinlik yapsınlar" diye şirket içinde beyzbol kulübü açmış.

  sonra o kulüp gitsin profesyonel ligde oynasın... nereden nereye.

  düşünsene sen bu şirketin rakibisin, ama oğlun falan bu şirketin takımını destekliyor. cidden berbat bir duygu olurdu.

  kore'de bildiğim kadarıyla hyundai'ın bir futbol kulübü var ama onun hikayesini bilmiyorum.