paul auster

Kimdir?

paul auster (3 şubat 1947, newark, new jersey) abd'li roman yazarı, şair ve senarist.

paul auster, 1947 yılında abd'nin new jersey kentinde doğdu. columbia üniversitesi'nde ingiliz, fransız ve italyan edebiyatı üzerine eğitim alan, 1971-1974 yılları arasında fransa'da yaşayan ve geleneksel kitap konularının dışına yüksek bir başarıyla çıkıp, yaratıcılığın sınırlarını genişletebilmiş olan auster'in başlıca yapıtları arasında new york üçlemesi, yalnızlığın keşfi, yanılsamalar kitabı, kırmızı defter, leviathan, kehanet gecesi, duman, görünmeyen, yükseklik korkusu, yazı odasında yolculuklar, karanlıktaki adam bulunuyor. auster'in yazarlığa ilk başladığı yıllardaki sıkıntılı günlerinde paul benjamin imzasıyla yayınladığı bir de polisiye romanı vardır. bu roman yazarın otobiyografik romanı 'cebi delik' in eki olarak yayınlanmıştır. can yayınları tarafından seçkin selvi' nin çevirisiyle 'köşeye kıstırmak' adı ile 2000 yılında türkçeye kazandırılmıştır.

2006 yılında ispanya'nın saygın ödüllerinden olan asturias ödülü'nü edebiyat dalında paul auster kazandı. 26'ncısı düzenlenen “asturias prensi” ödüllerinde, aralarında orhan pamuk 'un da yer aldığı 18 ülkeden 26 yazar edebiyat dalında aday gösterilmişti.

yazarın duman (smoke) ve surat mosmor (blue in the face) isimli senaryoları ünlü yönetmen wayne wang tarafından filme çekilmiştir. daha sonra lulu on the bridge ( lulu köprüde) isimli kitabını da kendisi filme çekmiş, hem senarist hem de yönetmen olarak yapıtın tüm aşamalarında bulunmuştur. film hakkında yaptığı bir söyleşide kendi yazma biçimi üzerine konuşurken peter brook'un bir röportajından alıntı yaparak işlerinde mitlerin uzaklığıyla gündelik yaşamın sadeliğini kaynaştırmaya çalıştığını söylemiştir.

ödülleri 2006 - 26. asturias ödülü - edebiyat

  1. ''aramayacaksın kimseyi,olması gerekenler zaten yanında,ve yanında olmayıp gidenler;
    ne aklında olmalı ne umrunda'' diye de güzel bir felsefik söz söylemiş olan yazardır.
  2. son cümlesi "insan kitapların gücünü hiç azımsamamalı." olan, brooklyn çılgınlıkları adlı romanında:

    "halkına liderlik etsin diye birini seçeceksen, dişli olanı, zeki ve kurnaz olanı, herkesi alt edip üste çıkacak enerjisi olanı seçersin. zeki ve güçlü olanı, iyi kalpli ama güçsüz olana yeğlersin."

    diye tespitte bulunan abdli yazar, edebiyatçı.