paulo coelho

Kimdir?

paulo coelho, 1947 yılında brezilya'da doğdu. yazarlığa başlamadan önce ülkesinde tanınan bir şarkı sözü yazarıydı. bir süre gazetecilik de yapan paulo coelho, 1986 yılında hıristiyanların batı avrupa'dan başlayıp ispanya'da santiago de compostela kentinde sona eren geleneksel hac yolculuğunu yaptı. bu deneyimini hac adlı kitabında anlattı. 1988 yılında yayınlanan romanı simyacı, coelho'yu en çok okunan çağdaş yazarlardan biri yaptı. 42 ülkede yayınlanan, 26 dile çevrilen simyacı, benzersiz bir başarıya ulaştı. paulo coelho'nun kurduğu paulo coelho enstitüsü, ülkesindeki yoksul çocuk ve yaşlılara yardım etmektedir. coelho, unesco'nun kültürlerarası diyaloglar programında danışman olarak görev yapmaktadır. aynı zamanda isviçre'nin davos kentindeki dünya ekonomik forumu'nu düzenleyen schwab vakfı'nın yönetim kurulundadır. yapıtlarıyla pek çok ödül ve nişan alan paulo coelho, brezilya'nın rio de janeiro kentinde yaşamaktadır.

  1. hayatın bizden ne istediğinin sırrını çözmüş, yaşayan en büyük yazarlardan birtanesidir. kitaplarını okurken sizi alır başka bir evrene götürür adeta. ve daha da önemlisi kendinizi bulmaya yardım eder aslında.
  2. kitaplarında çok güzel sözlere yer veren yazardır.

    biz insanların iki sorunu var: birincisi ne zaman başlamak gerektiğini, ikincisi ise ne zaman duracağını bilmemek. (bkz: simyacı)
    eos
  3. brezilya'nın elif şakak'ı gibi birşeydir kanımca... tasavvufa, eski klasiklere falan hakim değilseniz bu adamın kitabında okuduğunuz hikayeler, özlü sözler pek hoşunuza gider, bilgece gelir. yıllar geçtikçe o hikaye ve sözlerin hangi klasiklerden alıntılandığını kavrayınca eski değerini yitirir. yine de iyi kurgulamıştır bu hikayeleri, gündeme getirmiştir eski bigece sözleri, bu nedenle o kadar kötüleyemeyeceğim. eserleri okunabilir ölçüde. 'simyacı' ve 'zahir' lise ve üniversite yıllarında benim en beğenerek okuduklarım oldu. 'hac' ve 'elif' i ise zorla bitirebildim.