• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
pazar bir ticaret masalı - ben hopkins
2008

tayanç ayaydın'ın canlandırdığı karaborsacı mihram'ın başkarakteri olduğu pazar - bir ticaret masalı, 2008 altın portakal festivali tarihinde ulusal yarışmada en iyi film seçilmiştir.

90’lı yılların başında türkiye'nin doğusunda bir şehir. doğuştan ufak bir tüccar olan mihram, ne istenirse onu bulmasıyla nam salmıştır. büyük işler bağlamak için birçok fikri vardır ama bu fikirleri hayata geçirecek sermayeye sahip değildir. yöreye yerleştirilen telefon vericilerini gördüğünden beri aklını cep telefonu satan bir dükkan açmakla bozmuştur. bir gün, kasabadaki dispansere ilaç taşıyan kamyonun soyulması üzerine çaresiz kalan hekim mihram'dan karaborsa ilaç bulmasını ister. ilaç acilen çocuklar için gereklidir. mihram bu durumu hayatını nihayet değiştirebileceği bir fırsat olarak görür. kamu parasıyla kumar oynayacak, ona bu süreçte eşlik edecek amcası fazıl’ın yaşadığı nahçivan’a kaçakçılık yapacaktır. eğer kaybederse toplumdan dışlanacağının farkındadır, ama kazanırsa hayal ettiği işi kuracak kızına ve karnı burnunda karısına daha iyi bir gelecek hazırlayacaktır. ancak mihram iki şeyi hesaba katamaz: mihram’ın attığı her adımı dikkatle izleyen ve “ay’ın ışığını nereden aldığını” öğrenmeye fazlasıyla meraklı olan yerel mafyayı; bir de gittikçe daha fazla değişen bir pazarın acımasız kanunlarını. arz ve talep…

- vikipedi'den alintidir.
  1. "cok begendim" diyerek ozet gecebilecegim film.

    genco erkal ve tayanç ayaydın dogulu olmadiklari bariz olmasina karsin cok guzel karakterler cizmisler. herhangi bir sanat eserini elestirebilecek donanima sahip olmasam bile filmin baslangicini ve oradaki fabrikator tipini tam bir ustalik isi olarak gordugumu belirteyim. sirf bu sahne sayesinde oylesine bir goz atmis bulundugum filmi oturup hevesle sonuna dek izledim.