• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
pazartesi cumartesiden başlar - arkadi ve boris strugatski
arkadi ve boris strugatski, entelektüel açıdan kışkırtıcı, inanılmaz eğlenceli, cesur ve eleştirel kitaplarıyla “sovyetler döneminin en büyük bilimkurgu yazarları” sıfatını hak eden yegâne ikili. pazartesi cumartesiden başlar ise büyünün ve bilimin muazzam karışımıyla, strugatski kardeşler’in külliyatı içerisinde bile benzeri bulunmayan bir eser.

her şey bilgisayar mühendisi saşa privalov’un iki otostopçuyu arabasına almasıyla başlar. bu iki otostopçu imkânsızın sıradanlaştığı, sonsuzluğun sadece bir pazartesi gününden ibaret olduğu, mitolojik karakterlerin koridorlarında cirit attığı yokhiç enstitüsü’nde çalışmaktadır. privalov da büyü araştırmalarının ciddi bir iş olduğu bu tuhaf dünyanın ister istemez içine çekilir.

strugatskiler’in bilim üzerine kurguladıkları büyü akademisi, j. k. rowling’in hogwarts’ına, patrick rothfuss’un üniversitesi’ne yıllara öncesinden gelen bir esin. strugatskiler’in isterlerse kafka olabileceklerini ama büyük bir mutlulukla kendi yollarını çizdiğini gösteren bu kitap, yazılmış en benzersiz satirlerden de biri.

bilim, büyü ve sosyalizmin bir araya geldiği bir dünyada, kaos ne kadar uzakta olabilir ki?

pazartesi cumartesiden başlar, büyünün çarpım tablosu. (tanıtım bülteni)
 1. çok eğlenceli. rus edebiyatında sağlam bilimkurgu eserleri yazılmış. bizler çeviride batı odaklı eserlere ulaştığımızdan ülkemizde doğulu edebiyattan habersiz nesiller yetişiyor.

  batının ulaşılmaz, tamamen gerçeküstü popüler bilimkurgusuna (istisnalar tenzih edilir) sovyet yazarları köklerini realiteden alan, politikayla ve toplumla iç içe eserleriyle cevap veriyorlar. bu sebeple çeviriler çok ama çok önemli, ithaki'yi de kutlamak gerekiyor. isaac asimov'u asimile olmuş saymamız mümkünse strugatski kardeşler "stalker" gibi bir filme ilham veren "uzayda piknik" ile en büyük rus bilimkurgu yazarları sayılabilir.

  kitapta yer alan illüstrasyonlar yevgeniy migunov'un elinden çıkmıştır.

  doğu edebiyatı çok güzel, sen de okusan ya.