1. pearl jam, seattle, washington kökenli bir grunge rock müzik grubudur.
 2. "ten" albümüyle gönüllere taht kurmuş efsanevi grunge rock grubu. Albümün tamamı için şurayı tıklayabilirsiniz.
 3. Benimde canlı dinlediğim euro 2014 turnesinde enteresan bir cover yapmış grup. edd'in kızı 'baba let it go çal' demiş o da stone'a kitlemiştir.disney frozen'ın şarkısı daugther dan sonra çok nefis omuş bence... kısaca. let stone sing
 4. 1991 yılında (bkz: ten) albümü ile piyasaya çıkan grup, bu albümleri çıkış albümleri olmasının yanı sıra en iyi albümleridir, hatta fan kitlesinin adı ten club olarak isimlendirilmiştir.

  mother love bone grubunun dağılmasıyla (bkz: andrew wood'un ölümü) ve (bkz: eddie vedder) isimli öncelerden güvenlik görevlisi olarak çalışan şahsın gruba alınmasıyla kurulmuştur.

  grubun ismi sanıldığı gibi eddie'nin babaannesinin reçellerinden gelmemektedir.

  nirvana, alice in chains, soundgarden ile beraber 4 büyük grunge grubu olarak nitelendirilen gruplardandır.

  birbirinden güzel şarkılara sahip bu grup türkiye'de 1996 yılında sahne almıştır, yeniden gelmeleri için bir kampanya başlatılması gerek diye düşünüyorum.
 5. hangi pearl jam şarkısının sana hitap ettiği ile ilgili 10 soruluk güzel bir bir test yapılmış.
  which pearl jam song are you böyle testler saçma gelir ama bu defa sonucu şaşırtıcı derecede başarılı.*

  soruların türkçesi kabaca;
  1. sevip kaybetmek, hiç sevmemekten daha mı iyidir?
  2. iyimser misin?
  3. paylaşmayı sever misin?
  4. hangi yıllarda doğdun (10 luk dilim)
  5. bir aktör seç
  6. bir aktris seç
  7. kendini romantik biri olarak görür müsün?
  8. Sır tutabilir misin?
  9. Hangi pj üyesi favorin?
  10. Bir film seç

  ekleme: lusacan'a teşekkürlerle.
 6. pearl jam, seattle kökenli, 5 asıl üyeden oluşan bir grunge rock müzik grubu.

  grubun vokalisti, aynı zamanda söz yazarı eddie vedder ve saz arkadaşları ilk albümlerini ten amerika'da ve tüm dünyada grunge rüzgarlarının estiği bir dönemde, 1991 ağustosunda çıkarmışlardır ve o albüm birçok otoritece grubun hala en sert, en güçlü, en ateşli albümleri olarak kabul görmektedir. ilerleyen dönemlerde yine çok güzel şarkılar ve albümler yapmalarına rağmen grupla özdeşleşen şarkıların tamamına yakını bu albümde yer almaktadır.

  grubun üyeleri konserlerinde hoyrat tavırlarıyla nam salmıştır tıpkı her rockçı gibi. şarkı söylerken seyircilerin üstüne atlamak, sağa sola tırmanmak; konser sonlarında mikrofonları gitarları parçalamak eğer konser alanındaysanız sizi şaşırtmamalı.

  pearl jam, uyuşturucuya ve savaşa karşı duruşuyla da bilinmektedir. birçok konserinde dünya barışından, insanlıktan, uyuşturucunun zararlarından bahsettiği öğüt niteliğinde konuşmalar duyabilirsiniz.

  son olarak, ilk albümleri olan ten'in kanaatimce en etkili ve hatta grunge rock tarihinin nesiller üzerinde hasar gücü maksimum olan parça black'ten bahsederek entryme son vermek istiyorum:

  eddie vedder, çok sevdiği ve onu bir başka erkek için terk eden kız arkadaşına ithafen bu şarkıyı yazmıştır 1989 senesinde. şarkının en koparan kısmı son üçlüğü şöyledir:

  i know someday you will have a beautiful life
  i know you will be a star in somebody else's sky
  but why, why can't it be mine?

  şarkının gayrı resmi son dizesi ise konserlerden duyduğumuz biz birbirimize aitiz anlamına gelen şu sözlerdir: we belong together...

  eddie, 2006 sonbaharında, brezilya turnesinde bir konserinde bu şarkıya başlamadan önce mikrofona eğilir ve it's her birthday diye mırıldanır. bahsettiği kişi şarkıyı uğruna yazdığı ve kendisini minimum 17 sene önce terk eden sevgilisidir...