• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar juan rulfo
pedro paramo - juan rulfo
her yolu kullanarak istediği her şeyi elde eden toprak ağası, kötülüğün ta kendisi pedro páramo...
ölüm döşeğindeki annesinin -marquez'in macondo'suna esin kaynağı olacak- hayaletli köy comala'ya babasını aramaya gönderdiği juan preciado...
pedro páramo'nun çocukluk aşkı, bütün ömrünce tutkuyla sevdiği susanna san juan...
ve hem meksika edebiyatının hem de bütün ispanyolca edebiyatın temel taşlarından juan rulfo'nun tek romanı: pedro páramo.
 1. ispanyolca dilde yazılmış en mühim eser cervantes - don kişot olarak ele alınır. ardından ise cien anos de soledad- gabriel garcia marquez, rayuela - julio cortazar ve pedro paramo anılır. üç eser de farklı iddialarda bulunur, yüzyıllık yalnızlık özellikle özgünlüğüyle özel kılar kendisini. bir kısım katı edebiyat anlayışını yerle bir eder gabo. ancak dile, biçeme geldiğimizde julio cortazar'ın seksek'i kusursuz bir edebi anıt olarak dikilir dünya edebiyatına, keza yüzyıllık yalnızlık'ta öyledir.

  bir de ülkemizde pek fazla bilinir olmasa da marquez'in ezberlediği söylenen, yalın gerçekliği ve olağanüstü arasında durduğu çizgide kusursuz bir edebiyat anlayışı oluşturması bakımından pedro paramo'da ben buradayım der. ülkemizde üç etkin yayınevinin çevirdiğini düşündüğümüzde merak uyandırıcı olabiliyor eser.

  pedro paramo'da anlatılagelen olay, esas olarak kitapta yer alan hayaletlerin geçmiş yankılarındadır. o yankılar ki huzura kavuşamamış ruhların bir koro düzeninde oluşturduğu ilahi gibi yapışmıştır comala'nın ensesine, kapı ve duvar arasına, yaprakların terennümüne. romanın baş kişisi gibi görünen preciado'nun rolü ise geçmişin affedilmeyen ruhlarına tanık etmektir.

  öte yandan şikayet edildiği gibi zor okunur bir roman olduğunu düşünmüyorum. ancak yalnızlığın ve dehşet veren gerçeğin en koyu tonlarını okura taşıyan bir roman pedro paramo. roman tekniği açısında kıymetli bir başarı sağlamış özellikle 'şimdi' ile güncellenen geçmişin okura aktarılması oldukça başarılı. eksiklerini ise fatih terim basın açıklamasında belirtir artık.