• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
Yazar thukydides
peloponnessos savaşları - thukydides
(kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. savaş üzerine yazılmış, okunabilecek en iyi kitap. tarihin babası herodot olsa da tarih biliminin babası thukydides'tir. bu kitapta yunan dünyasına kan kusturan peloponnessos savaşı'nı objektif ve tam bir tarihçi gibi anlatır. herhangi bir yorum katmaz. savaşı senelere bölerek, olabildiğince detaylandırarak anlatır. kent yönetimlerinin konuşmaları, anlaşmalar, muharebe düzeni birçok konuya değinir.

  çok heyecanvericidir. mö 400'lerde yazılmış bir metin. o dönem yaşanan savaşı ilk elden okuyorsunuz. en muhteşem eylemlerden biri olabilir. bu güzel metnin yazarı bizzat savaşa katılmıştır. savaş gereğinden uzun olduğu için fazla yıpratıcı olmuştur. haliyle nesil değiştiren savaşta pek çok komutan, asker değişimi olur. thukydides bu savaşta yer yer başarı kazansa da polis yönetimi onu savaştan uzaklaştırır. savaştan çekilince bir dağ evine kapanıp savaşı yazdığı rivayet edilir. iyi ki de savaşın dışına itilmiştir. çünkü historiyografinin temelini atar bu kitapla. bu kitabı tamamlayamaz ama. savaş bitmeden vefat eder. yarım kalan kitabı xenophon tamamlamaya çalışır. yunan tarihi kitabı, thukydides'in tarihini tamamlama olarak görür. ama xenophon tarihçiliğine pek güvenilmez. bu yüzden thukydides'i tamamlama işini başardığı yoruma göre değişir.

  kitabı türkçe'de belge yayınları bastı. furkan akderin çevirilerine güvenemediğim bir çevirmen. bu kitapta da anlatım yer yer körelse de okunabilir bir metin hazırlamış. ama antik çevirilere önsöz yazılması gerekliliğini destekleyen biri olarak önsözsüz bir metni yarım olarak görüyorum.
  sezgi
 2. atinalılar ile spartalılar arasında mö 400 lerde geçen savaşları anlatır.