1. istanbul'un anadolu yakasında, marmara denizine sahili olan bir ilçe. e5'in üstünde çok dağınık bir yerleşime sahip olsa da sahil kesiminde düzenli ve sevecen bir yapısı vardır.
  cem
 2. dolmuşları ile ünlü ilçe.

  neden bilmiyorum ama pendik dolmuşu deyince içimi hüzün kaplıyor. hiç yaşamadım orada; hiç o dolmuşlara binmedim ama o dolmuş bizim dolmuşumuz.
 3. sokaklarında büyüdüğüm, plajlarında yüzdüğüm küçüklüğümün cenneti. şimdinin kocaman ilçesi.
 4. çarşısıyla ünlü ilçedir. zamanında kartal'da, maltepe'de, kadıköy'de yaşayan insanlar alışveriş için akın ederlermiş burayı. daha önceleri ise şirin bir balıkçı köyüymüş.
 5. çarşısı ile göz döndüren ilçe. pendik'te istediğiniz her şeyi istediğiniz her fiyata bulabilirsiniz.her bütçeye hitap eder.sahil tarafındaki cafeleri güzeldir.
 6. son 10 yılı ele aldığımız zaman istanbulun anadolu yakasında kendini en çok geliştiren ilçesi. yanıbaşında ki kartal ve tuzla'nın örnek alması gerekiyor. şahsen 20 yıldır kartal'da ikamet eden biri olarak yenilik adına gördüğüm tek şey belediye binasının 2 kere yıkılıp yeniden yapılması. pendik bu konuda gerçekten örnek bir ilçe olabilir.
 7. tam neresi bilmesem de maltepe gibi sahilinin dolacağını duymuştum. hali hazır da zaten doldurulmuş bir sahil şeridi vardı. ufaktan bir il yapacaklar heralde. istanbu'un tartışmasız en kalabalık nüfusa sahip ilçesi. kendi içinde bölünse bir çok ilçe çıkar. bu kadar çok gelişip cazip hali gelmesinde yüksek hızlı trenin (bkz: pendik yht) ve sabiha gökçen havaalanı'nın da payı büyük elbet. bu arada yine yakın bir tarihlerde bu ilçeye taşınmış olan marmara araştırma hastanesi bu ilçe sınırlarından kalkıyor. sebebi ise tam üzerlerinden gelip geçen uçakların tıbbi cihazlara zarar vermesiymiş.

  en meşhur caddesi 19 mayıs caddesi'dir. giyimden-kuşamdan, yeme içmeye kadar ne ararsanız vardır. çok sevdiğim bir kitapçı vardı orada, yine bu yüzden arkalara taşınmış. ama çok şükür yerinde duruyor.

  gerek sahil şeridinden gerek minibüs yolundan kadıköy' e kadar gitmek mümkün. olmadı yalova derseniz de yaklaşık 45 dakika sürüyor. bu arada yine aklıma gelmişken söyleyeyim; istanbul'un o çok meşhur pazarlarından biri de cumartesi günleri yeni pazar alanında kuruluyor. yeni dedim çünkü eskiden pazar caddelerin arasındaydı. büyük bir hır gürle kaldırdılar en sonunda.

  ilçe çok büyük olunca yazacak çok şey de oluyor.
 8. bünyesinde yaşayan biri olarak bir gün sıkıldım ve sahaf gezeyim diye merkeze indim. bulabildiğim tek kitapçı dükkanı(kırtasiye hariç) nt idi, orda da mütaasıp yayınlar dışında herhangi bir ne dergi ne kitap gördüm.

  yine canımın çok sıkıldığı bir akşam bir pub bulayım diye foursquare falan indirdim. yakında 2 pub belirdi, birisi de kurtköyde... pendikte bir tane vardı o da aradığım tarzda değildi.

  yine canım sıkıldı bir gün, gece dolaşmaya çıktım, silah çekilen kavga mı görmedim, asansörde kan revan yarı bilinçle evine giden yaralı mı görmedim.

  burası böyle bir yer, neyin olup neyin olmadığı mevcut ideolojinin sonucu. bilen bilir burda 1+1 daireler yasaklanmıştı. ilk başta karşı olduğum bu uygulamayı destekler hale geldim...

  fuhuşun mafyanın olduğu; sahafın soğuk biranın olmadığı tatsız bir yer.