• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
penguenler adası - anatole france
st.mael çok yaşlı bir din adamıdır.bir gün taş teknesi ile yaptığı seyahatte yolu bir adaya çıkar.bu adada penguenler yaşamaktadır.yaşlı din adamı,yolculuğundan dolayı yorgundur,zaten gözleri de iyi görmemektedir.bütün penguenleri in- san zanneder ve hepsini vaftiz eder. bu olay üzerine cennetteki ulu kişiler arasında tartışma başlar.bu vaftiz geçerli midir?vaftiz sadece insanlar için midir?sonuçta tanrının kararı ile tüm penguenler insana çevrilir.

ve olaylar başlar.öykünün başlangıcında yer alan olaylardan bir tanesi çok ilginçtir.tarlalar herkese eşit olarak paylaştırılmıştır.ancak,şimdi insan olan penguenler arasında kıyasıya mücadele hemen başlar.kavgalar,münakaşalar ve çeşitli didişmeler sürüp gider.
 1. nobel ödüllü anatole france'nin thais'de olduğu gibi yine katolik unsurları sıkça kullandığı maalesef ülkemizde hak ettiği değeri görememiş başyapıtıdır.
  penguenler metaforunu kullanarak fransız tarihini anlatırken ezcümle insanlık tarihi gelişiminin panoramasını ortaya koyar.
  kitap alegorik ve sarkastik bir üslupla kaleme alınmıştır, oldukça eleştirel ve metaforlarla bezelidir. alabildiğine sosyolojik ve politik olması yanı sıra fantastik, bilim kurgu ve tarihi içeriği ile baş döndürücü, öngörüleri ile hayret uyandırıcı ve okuması çok zevkli bir kitaptır. özellikle bir kayıp saman davası hikayesi vardır ki adalet mekanizmasının kimi zaman ve kimi yerlerde nasıl işlediğini keskin hatlarla ortaya koyar.
  tek kusuru kitap oldukça fantastik bir seyirdeyken penguenlerin evrilmesi aşamasından sonra yumuşak bir geçiş sağlanamamış olmasıdır.

  okumazsanız çok şey kaybedersiniz, benden söylemesi.