• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.60)
Yazar Rick Riordan
percy jackson ve olimposlular - şimşek hırsızı - rick riordan
perseus jackson ( kısaca percy jackson ) birçok kez okuldan atılmış, hiperaktif, disleksik bir çocuktur. annesi sally jackson ve kendi tanımıyla kokarca gabe ile yaşamaktadır. 12 yaşında gittiği özel bir okulda(yancy akademisi) en yakın arkadaşı kıvırcık çalıdibi ile mitoloji öğretmeni bay brunner'ın onun hakkında konuştuğuna kulak misafiri olur. duyduklarına göre percy'yi bir an önce melez kampı'na gitmesi gerekmektedir. ancak percy bu konuşmadan ürker ve kıvırcık'ı otobüse binerken eker. annesi ile birlikte montauk'a gittiklerinde peşlerine bir minotor takılır. kıvırcık ise percy ve annesini melez kampı'na götürmeye çalışır. ancak melez kampı'na satirler ve yarı tanrı melezlerden başka kişi girememektedir. percy ve kıvırcık kampın sınırlarını geçerken minotor annesini yakalar ve yeraltı dünyası'na çeker. percy bu durumdan kendini suçlamaya başlar. kampta tanıştığı arkadaşı annabeth'in söylediklerine göre annesini yeraltı dünyası'ndan kurtarma şansı vardır. ancak melezler özellikler babası üç büyük tanrılar'dan olan melezler kamptan görevler harıcinde çıkamamamaktadır. percy bu yüzden babasının deniz tanrısı poseidon olduğunu öğrenince çok daha fazla üzülür. çünkü 70 sene önce bir kehanete göre yunan tanrılarından zeus, hades ve poseidon ( üç büyükler ) bir daha çocuk yapmamaya karar veriler. çünkü doğan çocuklar olağanüstü güçlere sahiptir. ancak sözlerini tutamazlar. percy daha sonradan zeus'un ilk şimşeğini çalmakla suçlandığını öğrenir. percy yanına annabeth ve kıvırcık alarak hem zeus'un şimşeğini bulup ona vereceklerdir. hem de percy'nin annesini yer altı dünyası'ndan kurtaracaklardır.

kitap özeti wikipedia'dan alınmıştır.
 1. az önce okuduğum sürükleyici fantastik kitap. açıkçası bir harry potter havası sezmedim değil. anabeth ve hermione karakterlerinin benzerliği, percy'nin diğerlerinden daha özel oluşu gibi paraleller mevcuttu. hatta grover bana çoğu zaman ron'u hatırlattı.

  fakat bu benzerlikleri kitabı daha çok sevmeme yol açtı. eğer yunan tanrılarına/tanrıçalarına ilgiliniz varsa mutlaka okuyun. tek solukta bitirilebilir.
 2. her güzel şey gibi bu serinin de finali bomb*k bir şekilde bağlanıp, bomb*k bir şekilde bitmektedir.

  lakin günümüze uyarlanan yunan tanrilari/tanricalari güzel bir serüvene sürükler sizi bu seride. dili yavan ama hikaye hoştur.
 3. 6 yıl önce okuyup çabucak bitirdiğim serinin ilk kitabı. sürükleyiciydi fakat dil, üslup bakımından belirli olgunluğa -bakın yaş demiyorum- erişmiş birinde nasıl etki bırakır bilemiyorum. o dönemlerde sonunu merak ettiğim için sabaha kadar okuduğum öylesine kitaplardan biriydi. fakat şu bir gerçek ki, mitoloji konusunda fikir sahibi yapar bu seri. kuru ezberden çok, karakterlerle duygu bağı kurdurur. zira hepsini günümüz kılığında, tavrında okuduğumu hatırlıyorum. ares'i ateşli motosikletçi olarak veriyordu yazar.
  ergenliğimde pörsi pörsi diye sayıklayıp, günlük hayal kurma ihtiyacımı karşıladığım kitaptır efenim.
  nisa
 4. sanırım lise son sınıfta okumuştum ben bu seriyi.

  mitolojiye olan düşkünlüğüm sebebiyle anlatılan dünyanın içine girmiş ve günlerce çıkamamıştım. okul ve ev arasında dayanamaz sırt çantamdan kitabı çıkarır, bir banka oturur ve kendimi kaybederdim. inanılmaz sürükleyici bir seriydi. kıvırcık çalıdibi karakterini de ayrı bir sevmiştim niyeyse. belli bir yaşın üstüne çok hitap edeceğini ben de pek düşünmüyorum ancak lise öğrencilerine okutulması taraftarıyım. çok eğlenceli bir dünyaydı.
 5. ortaokul zamanı okumuştum sürükleyici zevkli bir kitaptı ama şimdi okumaya başlayacak olanlara önermem değmez.
 6. bir gün bir arkadaşımla mitoloji üzerine konuşurken "çocuk kitabı falan deme al oku" demesiyle alıp okumaya başladığım fantastik mitoloji serinin ilk kitabı..sürükleyici olay örgüsü,yalın anlatımı,öykü içerisine yedirilmiş mitolojik karakterleriyle 10-18 yaş kesime hitap eden kitap..fakat fantastik türe ilgisi olan herkes okuyabilir tabiiki..ben sevdim..okunası bir seri..
 7. birinci tekil şahıs anlatımına sahip, mitolojik karakter ve yaratıkları günümüze tadında bir uyarlamayla getiren, oldukça akıcı ve basit bir seri. gençlere hitap ediyor, fakat zaman öldürmek için de tadında. yanılmıyorsam filminde ares'in kızını veya başka bir dişi karakteri koymamışlardı, talihsiz bulduğum bir karar.