• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
personal shopper - olivier assayas
filmde ikiz kardeşinin öldüğünü öğrenen genç bir kadının yaşadıklarıüzerine kurulu. kardeşi gibi medyum olarak aynı zamanda genç kadın kardeşinin ona da bir işaret göndermesini bekliyor.
 1. 69. Cannes film Festivalinde En iyi yönetmen ödülünü cristian mungiu ( bacalaureat) ile paylaşan 2016 yapımı film. Filmin en büyük kozu Kristen Stewart'ın başrolü olmasıdır. Cannes'da çok beğenilmesede ödülü almış olması şaşırtan bir durum olmuştur. Film Fransız fantastik korku türünün örneklerinden birisidir.
 2. yönetmenin olmamış filmini yeni bir türmüş yeni bir deneyimmiş gibi kakalamaya çalıştığı film. ben cannes'ı filan sallamam -ki ekşide de gördüm gündüz yuhalanıp akşam ayakta alkışlanmış bir filmmiş kendileri- aha da bitirdiğim anda filmin bana hissettirdiklerinin videolu açıklaması şu. haaah...çok güzel oldu....afferin sizeeee(!). ayrıca spoilerlı yorumum da aşağıda.

  !---- spoiler ----!

  ya arkadaş kristen'ın hatrı olmasa daha kötü gircem olaya ama kız güzel tutuyorum kendimi. sen yönetmen, sen bu filmin türüne ne karar verdin? bakıyoruz hemen. dram-gerilim-gizem. yahu bu türleri yakalayacağım diye birbirinden kopuk saçmasapan senaryolar yazmaya ne gerek vardı. dram istiyosan yakın zamanda kardeşini kaybetmiş shopper kızın başkası gibi olma dramını işleseydin. gerilim diyosan kızın kardeşinden işaret beklemesini işleseydin. gizem istiyosan cinayet kısımları ile gerseydin. hiçbirini adamakıllı yapmayıp hepsinden bir tutam alıp filmin sonunda aslında bu kız kendini arıyodu demek ne demek! resmen nereye çeksen oraya gidebilecek bir film. her konu bir köşesinden çekmiş ve bu sefer hiçbirine ait olamamış. film boyunca gerildik gerildik de sonunda hiçbir şey olmayınca tatmin olmuyorsun ki. abi bu ters köşe falan yapmak değil. biri bunu anlatsın şu yönetmenlere. sen film boyunca bizi yanıltacak şeyler göster filmin sonunda tamamen alakasız bir şey yap ve izleyiciden memnuniyet bekle. yok abi ben o ayaklara hiç gelemem. filmden bi bok anlamayıp da sırf sonu için ohaa ne güzel film diyenlerle de lütfen muhatap olmayalım.

  !---- spoiler ----!

  puanım sırf kristen hatrına 6.00
 3. gidişatı durgun, sonu ise sürpriz olan film. kristen stewart olmasa ilgimi çeker de izler miydim bilmiyorum fakat sevdim.

  maureen adlı bir kadının yaklaşık üç ay önce ölen ikiz erkek kardeşinden bir işaret beklemesiyle geçiyor film. bu iki kardeş medyum ve erkek kardeş (lewis) ölmeden önce birbirlerine söz veriyorlar; hangisi önce ölürse hayatta olan kardeşine bir işaret gönderecek. böylece filmin ana hatları oluşuyor. maureen aynı zamanda paris'te kyra adlı ne iş yaptığını bir türlü çözemediğim kadını giydiriyor. onun için alışveriş yapıyor vs. personal shopper ismi de buradan geliyor zaten. tüketim çılgınlığı, yasak olanın cazibesi, spiritüalizm, varoluş ve kendini bulma gibi pek çok konuya parmak basıyor yönetmen iki saate yakın süre zarfınca. öyle çok derin manalar çıkarılacak bir film olmasa bile kesinlikle ''üff çok sıkıcı. çok durağan. hiç aksiyon yok. ne mana?'' gibi eleştirileri haketmediğini düşünüyorum ben kendim *

  ha bu kadar övdün. tavsiye eder miydin derseniz; hayır, etmezdim. zira filmi tavsiye edeceğim on kişiden dokuzunun tam da yukarıdaki (yukarıdaki derken bir önceki arkadaşın yaptığı yorumdan bahsetmiyorum yanlış anlaşılmasın. bir önceki paragrafın sonundan bahsediyorum) gibi sığ bir bakış açısıyla filmi acımasızca eleştireceğini tahmin edebiliyorum. bu tarz filmler herkese hitap etmiyor anladığım kadarıyla.

  son olarak; kristen stewart yine, yeniden ve bir kez daha çok çok çok çok güzel!
 4. kristen için açılan ama sonra kristen unutulan film, izleyin.