• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
peruk gibi hüzünlü - yalçın tosun
58. sait faik hikaye armağanı

dostluk, arkadaşlık, sevgi, tutku, bağlılık ve keder... bu duygular arasında mekik dokuyan, gönül kırıklıklarını ustalıklı bir sevecenlikle onarmaya çalışan bir kitap, peruk gibi hüzünlü.

ilk öykü kitabı anne, baba ve diğer ölümcül şeyler ile adını duyuran yalçın tosun, kısa sürede ikinci baskısı yapılan bu kitabıyla 2011 notre dame de sion edebiyat ödülü'ne de layık görülmüştü. öyküleri, edebiyat yazıları ve röportajları adam öykü, notos, kitap-lık, roll ve radikal kitap dergilerinde yayımlanan yalçın tosun'un kitaba adını veren "peruk gibi hüzünlü" adlı şiiri mabel matiz tarafından bestelenmiş ve sanatçının aynı adlı albümünde yer almıştı.
 1. hukukçu yazarlar kervanından bir isim. şahsen kitabı tamamen tesadüf ederi keşfettim. o zamana kadar benim için mabel matiz şarkısından ibaretti.

  ezgi kitapevi'nde kitaba aç bir şekilde gezerken arkadaşımın yıllardır arıyormuş gibi kitabı eline alınca istemsiz bağırmıştım "ama o mabel matiz şarkısı" diye. sonra konu açıklığa kavuştu,mabel matiz kitaptaki aynı adlı şiiri bestelemiş ve albüme koymuş.
 2. imzalı bir şekilde durur kitaplığımda. "cocuklar tekinsizdir, annelerse uçurum; olur olmaz düşülür. " sözü ile başlar kitap ve her öykünün başına yerleştirilmiş olan kısa sözlerin birleşmesiyle mabel matiz'in bestelediği en sevdiğim şarkılardan biri olmuştur.
  (bkz: peruk gibi hüzünlü - mabel matiz)