peyami safa

Kimdir?

peyami safa (d. 1899, istanbul - ö. 15 haziran 1961), türk hikâye ve romancısı. server bedi takma ismini de kullanan yazar romanlarının yanı sıra, düşünsel yapıtları, polemikleri, köşe yazarlığı ve gazeteciliği ile de tanınır.
 1. bir dönem yazılarında "server bedi" mahlasını kullanan türk edebiyatının önemli yazarlarındandır.
 2. şahane kelimeleri bir araya getirip derin cümleler kurmuştur. bana edebiyat zevkini tattırır. yerinde tespitleri ve ilginç düşünceleriyle kendine hayran bırakır. gel gör ki kadınlara karşı bakış açısı bende yaradır.
 3. gençlik hakkında söyledikleri maalesef günümüzde de geçerliliğini korumaktadır.

  "idealsiz cemiyetlerde, ihtiyar ve yatalak, uyuşuk ve mıymıntı cemiyetlerde gençlik, davasız ve teşkilatsız bir parazit sürüsüdür. bütün ateş çağı, dinamizm ve kahramanlık çağı evle okul, kahveyle okul arasında geçen bu şaşkın ve avare yığınının başı omuzlarının arasına kaçmış, bakışları ürkek ve solgun, sesi kısıktır. talimatnamelerin demir korsası, geçim zoru ve imtihan kâbusu içinde beyni karmakarışık bilgilerin ve ihtiyaçların antreposu haline gelmiştir. bu yığın memleket davalarını alçak sesle konuşur ve hiç birinde faal rol almaz. ona bir tek hedef gösterilmiştir: diploma. bunu ele geçirinceye kadar o, ezeli ana kuzusu, istiklâlinden mahrum, sosyal bir rol sahibi olmaktan mahrum bir tufeylidir.
 4. değerinin yeteri kadar bilinmemesi, safa'nın ölümünde 70 yıl geçmediği için birkaç kitap yayınlarının (bkz: alkım) (bkz: ötüken) birbirleriyle mahkemelik olması ve bu şekilde yazara, kitaplarına zarar vermeleri beni derinden üzmektedir. tek varisi olan yeğeninin (bkz: behçet safa) paris'te yaşaması ve hiçbir şeye karışmıyorum demesi işleri haliyle zorlaştırmaktadır. yani böyle büyük bir yazarın kitaplarını derinden incelemek için 70 yıl geçmesi ve yayın haklarının kamuya açılması mı lazım. devlet ne zaman buna bir önlem alacak merak ediyorum.

  o dönemin türkiye'sinin ruh halini, batı - doğu arasındaki zıtlıkları ve bu zıtlıklar arasında kalan insanların yaşamlarını çok güzel bir şekilde tahlil etmiş bir yazardır. ve ben her şimşek çaktığında pervin'in neden saçını başını yolduğunu, kendisini karanlık bir odaya götürdüklerini hem biliyor hem hatırlıyor olacağım.
 5. şu ana kadar okuduğum yazarlar arasında kendime en yakın hissetiğim yazardır kendileri. popüler olanın aksine benim favorim yalnızız romanıdır. hatta kız arkadaşıma hediye etmiştim. akabinde ayrılmasak daha iyi olacaktı ama* yaşar kemal, yakup kadri, nurullah ataç... hepsinin yeri ayrıdır ama peyami safa başkadır.
 6. servetifünun şairlerinden ismail safa'nın bıraktığı en büyük miras olarak nitelenen peyami safa'nın isim babası tevfik fikret'tir.
 7. okudugum en iyi turk roman yazari
 8. ikinci dünya savaşı yıllarında nasyonal sosyalistliğe varan aşırı almancı tavrı sebebiyle cumhuriyet gazetesindeki köşe yazarlığı işini kaybetmiştir. polemikçi üslubu saygınlığını epey kaybetmesine yol açmıştır.