• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
Yazar platon
phaidros ya da güzellik üzerine - platon
bu diyalogdaki genç phaidros'ta, atina toplumunun kapsamlı ve son derece belirgin bir fotoğrafıyla; sokrates'te ise aynı toplumun türlü inanç ve değerlerini karşısına almaktan çekinmeyen, yeri geldiğinde kışkırtmayı ve savaş açmayı, yeri geldiğinde ise bir "kâhin" edasıyla uslanıp sözlerini alçak sesle söylemeyi becerebilen bir filozofla karşılaşırız. böylece phaidros, bir yandan muhatabına çoğu zaman genel geçer yasalarla seslenen sokrates'in insanca düşüncelerine; diğer yandan da şiddetli güç mücadeleleriyle çekişmelerin yaşandığı sokrates dönemi atina'sına açılan büyüleyici bir pencere hâline gelir.(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. platon'un eğitime yaptığı vurgu nedeniyle daha çok sevdiğim diyaloglarından biri.

    platon, phaidros'ta bir mitten bahseder. bu mite göre omuzlarımızın üstünde iki at vardır: iyi huylu at ve yağız (kötü huylu) at.

    iyi huylu at, beslenmesi, yağız at ise her zaman dizginlenmesi gerekendir. içimizdeki iyiyi besleyip varlığını inkar edemeyeceğimiz kötüyü zayıflatmak gerektiğini düşünür geniş omuzlu platon. eğitim, toplumsallaşma, erdemler yağız atı dizginlemek için vardır.