1. 2004'te fırlatılan ana gemi rosetta, on yıllık yolculuğunun ardından 2014'te komet 67p'nin yörüngesine oturmuştu. rosetta, bir kometin yörüngesine yerleşen ilk insan yapımı uzay aracıdır. an itibariyle 312 gündür kometle birlikte yörüngede seyretmekte ve dünyaya veri göndermektedir.

  ana gemi rosetta'nın yer aracı philae lander, 67p'e inişi sırasında kometin yüzeyine sabitleyecek zıpkınların ilk etapta açılmaması sonucu, yüzeyden sekmiş ve planlananın dışında gölge bir yere konuşlanmıştı. kısa süre sonra enerjisi tükenmiş ve 15 kasım 2014'te uykuya dalmıştı.

  kometin yeniden güneşe yakın bir yörüngeye ulaşmasıyla minik philae, 7 aylık kış uykusundan bugün uyandı. avrupa uzay ajansı(esa) minik philae'den ilk sinyalleri aldığını duyurdu.

  özlettin çocuk!

  rosetta görevi (esa)
  rosetta on twitter
  philae lander on twitter
  philae'nin şu anki durumuyla ilgili esa tarafından yapılan ilk açıklama
 2. ana gemi rosetta'dan ayrıldıktan sonra epeyce hırpalan küçük philae, 67P ile ilk temasında zemine tutunamayıp gölge yamaçlara sekmişti ve kısa süre sonra iletişim yeteneğini kaybetmişti. enerji ihtiyacını karşıladığı güneş ışınlarından mahrum, yalnız ve mazbut yaşamını sürdürmüştü.

  gurbet vatan 67P, 7 ay sonra güneşe en yakın konuma ulaştığında philae'nin yorgun panelleri güneşe kavuşmuş, anne rosette vasıtasıyla dünyaya yeniden veri göndermeye başlamıştı. ancak bu macera da kısa sürmüş, minik philae ile görsel ve iletişsel temas tümüyle kaybolmuştu. boşlukta bilinmeze doğru amaçsızca sürüklendiği düşünülmekteydi.

  rosetta görevi'nin bitimine 1 ay kala, kometin yörüngesinde dönen ana gemi rosette'dan gelen son görsellerde philae'nin yeri tespit edildi.

  2 eylül 2016'da ana gemi rosetta komete 2.7 km yakınken OSIRIS kamerasına yansıyan görüntüde philae derin bir vadinin karanlık diplerinde gözlendi. metre küplük narin vücudu kayalara gömülmüş, ayakları ters yüz, kaderine isyankar insanoğluna teknoloji üretmeyi bekliyor. kim bilir, komet 67p derin uzay yörüngesinde seyrederken başka bir akıllı form tarafından tespit edilip uygarlık tarihini değiştirecek.

  philae found - esa