• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.56)
pi - darren aronofsky
bir matematik dehasi olan max sorunlu bir kisilige sahiptir ve insan hayatinin belki de en önemli bulusuna ulasmak üzeredir. son on yil boyunca sayisal olarak tabiatin bir kodlanma sistemine sahip oldugunu kesfetmis fakat bunu çözmeyi basaramamistir.her sey ama her sey onu bir tek sonuca götürmektedir. ulastigi sonuç onu daha büyük kaoslara bunun da ötesinde problemin merkezi olarak kendine yöneltmektedir.buldugu sir için belki de insanlar birbirlerini bile öldüreceklerdir. bunu herkesten saklamalidir. max zincirin ilk halkasi olan kodu kirmayi deneyerek bu riski yok etmeye karar verir.
 1. 14 mart pi günü 'nde bu filmi anmamak olmazdi. aronofsky'nin borca harca cektigi bu film cok buyuk basari elde etmistir. siyah-beyaz film, muziklerinin etkisi ile alip goturur. aslinda rahatsiz edicidir. kabala , fibonacci dizisi , gibi konulardan da bahseder. karincalar ile aklimda kalmistir.
 2. aronofsky i tanıdığımız film olmuştur. oldukça saykopat bir filmdir. çok çok önceden izlediğim için aklımda sadece esas abiyi sıkıştıran uzun favorili sakallı yahudi lobisi kaldıysa da uzun bir müddet etkisinde kaldığımı itiraf etmeliyim.
 3. 2-3 yıldır aralıklı olarak benzer film arama sitelerinde aynı modda geçen filmler bulma umuduyla aratırım ama bulamadım. bilen varsa lütfen söylesin.
 4. nöronları ateşleyen bir film, hangi tur filmleri seversin sorusuna cevap niteliği taşır pi gibi filmler.

  !---- spoiler ----!

  kitaplar, filmler ve diğer şeyler (eğer yaratıcısı biz değilsek) hayatımızı değiştirmez. ama içimizdeki kıvılcımı alevlendirir.
  bir yerde küçücük şeyler var dünya kadar küçücük, diğer taraftaysa sonsuzluk. sonsuzluk insanlığın en büyük hayalidir belki de zihnimiz sonsuz mudur ışık hızıyla yürüyebilir miyiz kafamızın içinde dünya da cok garip bir yer. azalarak çoğalıyoruz bazen öğrendikçe cajillesiyoruz büyüdükçe küçülüyor zenginl3stikce fakirlesebiliyorjz bu cok ilginç değil mi ben de filmdeki gibi her şeyin matematikle ifade edilebileceğine inaniyorum ya da her şeyin teorisine.
  kor gibi buyuyor merak yandıkça yansın istiyoruz hep yansın biz de yasayalim. sayılarla müzik yapabiliriz 11001100100200001200000 duymayan insanlar da müzik dinleyebilir belki böylece. önce ben dinlemeliyim.

  !---- spoiler ----!
 5. öncelikle belirtilmeli ki, bünyede büyük çapta bir 'go oyunu oynama isteği' uyandıran filmdir. ayrıca film sonrası yorumlarını okumak, forumlarda her sahnede gizlenmiş çarpıcı enstantanelere kulak asmak çok zevklidir.

  izleyecek olup da burayı okuyayım diyenlere bir tavsiye: filmden bir an bile gözünüzü ayırmayın. ara sahnelerde, arka planlarda o denli güzel gizemler yatar ki, bunlardan birini yakalayıp ruhunuzda eritirseniz filmden alacağınız zevk ve ders üçe değil beşe katlanır !