• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.50)
Yazar paulo coelho
piedra ırmağının kıyısında oturdum ağladım - paulo coelho
... 'piedra ırmağının kıyısında oturdum, ağladım', yazarın türkçe'deki ikinci kitabı. bu kitap, bir tutkunun, bir aşkın öyküsü. öyle bir aşk ki, bir kadınla bir erkek arasındaki tutkunun, giderek bir sonsuzluk tutkusuna dönüştüğünü görüyoruz. 'paulo coelho', gerçekle gerçeküstünü, ülkesinin mitolojisinden yararlanarak bütünleştirebilen ilginç bir yazar; bu romanında, dünyanın gizlerini içinde taşıyan bir aşkın öyküsünü dile getiriyor. yirmi üç dile çevrilen ve dünyada 2,5 milyon okurla buluşan bu romanın da 'simyacı' gibi sevilerek okunacağını umuyoruz. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. (bkz: başlık boş kalmış)

  şöyle bir özet okusan klişe türk filmi tadında bir ilk aşk-geç kavuşma hikayesi der geçersin. ana hikayeyi bırak derim daha keyif almak istersen. yandan giren hikayeciklere, alttan alta verilen mesajlara, alıntılara dikkat et. çünkü ancak o zaman o aşkın gerçeğini de o yaşamın gizini de kavrayabilirsin.

  bir simyacı olmasını kimse bekleyemez tabi ama simyacı tadını yakalayan bir roman.

  ve okurken ara sıra düşündüm de bence coelho tüm inanç sistemlerinde "dinibütün" bir insan.
 2. üzerinden epey zaman geçti bu kitabın. simyacı ünü ile bu kitap da çok sattı. katolik inancın koyu çizgilerini her sayfada görebileceğiniz bu eser, asla ilk kitabın hazzını vermeyecek. uzun ismi ile de kısa ve vurucu kitap isimlerine inat hatırlanacak. bir baş yapıt mı, peki?
  bence hayır, kısa çabuk okunan cinsten, mistik ögelerin tütsüsü ile anlatılmış bir aşkın izini süreceksiniz. çok etkileyici de değil bence! bir aşk ve gurur değil mesela yanından geçmez.
  din soslu hafif aşk! yazarın üslubunu iyice anlamak adına okunabilir.
  sonra veronika ölmek istiyor kitabıyla yazara veda edersiniz, ben ondan sonra coelho okumayı bıraktım.