1. lehlere ozgu bir cesit manti. turk mutfaginda yer alan manti mantiginin aynisidir lakin boyutu bizimkinin 3 kati seklinde olup hamurunun icerisinde bir cok cesit vardir. ispanaklisi yediklerim arasinda en guzeli diyebilirim. marketlerde rahatlikla bulunur.

    centrum ve stare miasto(old town) civarlarinda bir cok mekanin menusunde bulunur. lakin en guzeli kesinlikle evde yaptiginiz diyebilirim.
  2. baktım neymiş bu mantı diye de, bunun anadolu mutfağındaki muadili kocakulak mantısı, evet kocakulak, tahmin ettiğiniz görüntü.
    mesut
  3. dogu avrupa'nin hemen her ulkesinde, bildigimiz mantinin bir cesidi en bilinen geleneksel yemektir. pelmeni (rus), pierogi (leh), pirohy (slovak), varenyky (ukrayna), coltunasi (romen), derelye (macar), virtiniai (litvanya), vs vs. denedim, hepsi ayni yemek :)
  4. hınkal hangel gibi isimleri vardır. kuzey kafkas türkleri tarafından yapılır, sevilir.

    (bkz: winter is coming)
  5. daha önce hiç duymadığım yemek. biraz inceledim. görüntü olarak baktığımda ravioli ile benzer geldi. ravioli de bizim mantıdan farklı olarak daha büyük oluyor. yalnız pierogi erik, kiraz gibi çeşitli meyvelerle de yapılıyormuş. meyveli versiyonları nasıl oluyor gerçekten merak ettim. benzerlikten yola çıkarak bunu bizim mantıya da uyarlayabiliriz aslında ama meyveli lezzetli olmaz ve tutmaz bence.