pınar öğünç

Kimdir?

1975 istanbul doğumlu gazeteci, yazar, çevirmen.

istanbul üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi uluslararası ilişkiler mezunu olan öğünç, '90'lı yılların sonundan beri çeşitli dergi ve gazetelerde yazılar yazmaktadır. radikal gazetesinin kapanmasından sonra cumhuriyet gazetesinde köşe yazılarına devam etmektedir.
 1. (basılan ve bayilerde satılan bir gazeteyken) radikal'deki ve radikal kitap'taki yazılarından bildiğim gazeteci. şu sıralar cumhuriyet'te yazmaktadır.

  benim pınar öğünç'ü tanımam ablamın biriktirdiği eski dergileri karıştırmamla başladı. (bkz: hayalet gemi dergisi) 'nin eski sayılarının birinde kısa öyküsü yayınlanmıştı. gerçi hayalet gemi'de gırla yazar yazmıştı zamanında yekta kopan'dan murat gülsoy'a kadar. orada dikatimi çekmişti, sonrasında takip etmeye başlamıştım.

  radikal'de (halâ basılı gazete döneminden bahsediyorum) haftada 1 köşe yazısı yazardı. genellikle gündemi, sıklıkla da azınlık haklarını, şiddet karşıtlığını, hukukun üstünlüğüne tezat örnekleri yazardı. şimdilerde de öyle olduğunu zannediyorum, zira radikal kapandıktan sonra pek takip edemedim kendisini. yazdığı kitaplarında da benzer konular üzerine düşmeyi sever.

  4 de kitabı vardır:

  - jet rejisör çetin inanç (2006)
  - ince iş (2009)
  - asker doğmayanlar* (2013)
  - aksi gibi (2015)