• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (6.00)
Yazar elif şafak
pinhan - elif şafak
pinhan, elif şafak'ın ilk romanı. bu romanıyla elif şafak 1998 yılında mevlâna büyük ödülü'nü aldı."pinhan!" dedi dürri baba. sesi yaprak kımıldatmayan sabâ rüzgârı gibi doldu odanın içine. "pinhan!" dedi çocuk üst üste üç kere. ilk kez bu ismi söylerken, farkında olmadan el çırptı; omuzları sevinçle oynadı; yüzünde gonca güller açtı. ikinci kez söylerken duruldu, az evvelki taşkınlığından utandı. üçüncü kez söylerken, ateş bastı dilini, damağını; dudaklarında buruk bir tat kaldı. beti benzi kül kesildi. o zaman dürri baba, kollarını iki yana açıp, olan biteni izleyen dervişlere doğru dönerek, "nicedir adını bekler dururdu. velhasıl adı da onu. işte bugün kavuştular birbirlerine. adı pinhan olsun bundan böyle" dedi.döndü halka/ döndü olanca hızıyla/ toprak ki siyah bir halka idi/ ve geceye saklanırdı bazen/ tuttu su ile karıştı/ su ki sarı bir halka idi/ rengiyle dalaşırdı bazen/ tuttu toprağı kucakladı/ eğildim suya baktım/ suda kendimi gördüm/ kendimi sen sandım/ sarılmak için atıldım/ köprüye hıncım yalan imiş/ onu yıkarken suya karışan/ ben oldum bir de baktım ki/ ben ben değilim artık/ sûretim başka bir sûret/ ismim bir başkasının ismi/ gönlüm ne yöne akar/ ben ne yöne/ verdiğin emaneti yitirdim yollarda/ hata ettim/ kusur ettim/ affola... (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. pinhan gizli demekmiş, pinhani'nin ismi canımı sıktığında araştırmıştım. sonundaki i olmayınca daha sağlam duruyor sanki. neyse konu o değil zaten. konu elif şafak'ın ilk kitabı olan pinhan.

  kitabın baş kahramanı pinhan, son derece haylaz amma velakin geceleri kendi derdine yanan, düşüne düşüne içi içini yiyen bir çocuktur. çünkü çift cinsiyetlidir. bu da kendisi için sürekli gizlenmesi gereken bir şeydir. işte bu yüzden gecelerini düşünüp üzülerek gündüzleri de haylazlıkla geçirmektedir. günler böyle geçe dursun bir gün yolu bahçesindeki elmalar yüzünden dürri baba tekkesi'ne düşer. yılları orada geçer.
  bir de akrep arif mahallesi sakinleri vardır. yılların akrep arif mahallesinin adı bir gün nakş-ı nigar olarak değiştirilince bu mahalle de pinhan'a benzer aslında, çift isimli, çift karakterli. işte bu noktada kesişir mahalleyle pinhan'ın yolu.
  tekkedeki tüm dervişlerin bir hikayesi vardır. pinhan'ın ise yoktur. bir hikayesi olsun diye gelir istanbul'a ve karanfil yorgaki ile hikayesi başlar. belki de orada biter.
  garip, çok garip hissettiren bir hikaye pinhan'ın hikayesi. "aşk"ın üzerine çok fazla düşüldü belki ama pinhan'ın da aşağı kalır yanı yok bence.
 2. "damlalardan biri
  değdiği yeri
  deldi geçti"

  der kitabın bir yerinde. geçerken neler götürdüğünün hikayesini de sen yazarsın.