1. (bkz: hellraiser) serisindeki ana kötü karakter. neden ana? çünkü serideki kötü karakter sayısı, iyi karakter sayısından daha fazladır ve her filmde bu sayısal fark değişkenlik gösterir. tek değişmeyen ise pinhead'dir.

    (uyarı: bundan sonrası spoiler olabilir, bilemedim. eğer serinin en az 1 filmini izlemediyseniz, bundan sonrasını hiç okumayın.)

    türkçeye "iğne kafa" olarak çevrilebilecek olan pinhead karakterini yaratan insan (bkz: clive barker) 'dır. barker pinhead'i şöyle tanımlar: "insan ruhlarını emip içinde saklayan bir küp var (küp dediği rubik kübüne çok benzer bir şey aslında). daha önce insan olan ama zamanla paralel bir evrene bağlı yaratıklara dönüşmüş cenobites adındaki bir birliğin başıdır pinhead. amaçlarını da az çok anlamışsınızdır zaten."

    serinin 8 filminin tümünde pinhead'i (bkz: doug bradley) canlandırmıştır. bradley, clive barker ile ortaokulda tanışmış ve o zamandan sonra da arkadaşlıkları devam etmiştir. barker, bir şekilde görev aldığı (yönetmen, senarist ya da yapımcı olarak) her korku temalı filmde kendisine rol vermiştir.

    pinhead and his cenobites: https://www.youtube.com/watch?v=wMaht4e5xLc&NR=1