1. brezilya'da yaşayan yerli bir halk. dünyaca, dünyanın en mutlu insanları olarak tanınmışlar. öyle midir değil midir bilemem ama bizim ne kadar saçma bir hayat yaşadığımızı gösterdikleri kesin:

  "... Yarın kelimesi de bulunmayan Piraha dilinde geleceği anlatmak için “şimdi değil” demek yeterli. Böylelikle zamanın insan üzerindeki baskısını bilmiyorlar. Pirahaların geçmişe ait kurucu mitleri de yok. Onlar için sadece gördükleri ve olan var. Zihinlerini çalıştıran dillerinde tüm bu zaman kavramları olmadığı için sadece anı yaşamak onlar için hayatın sıradan bir yönü oluyor."

  din ve tanrı kavramına bakışları da oldukça etkileyici:

  "Onların dillerinde ve dünyalarında doğaüstü varlıklara yer yok. Doğal olarak bir yaratıcı inancına sahip değiller. Pirahãlar mesela kırmızıyı görünce “kan gibi” diyorlar, yani renklere dair kavramları yok. Ünlü ya da ünsüz harfleri bizim gibi kullanmıyorlar. Önceki ve sonraki kuşaklara dair isimlere, cinsel ayrımlara (kuzen, kız kardeş, erkek kardeş) gerek duymuyorlar. Sayıları ifade etmek için kelimelere ve “hepsi” gibi bir sözcüğe de ihtiyaçları yok."

  oraya din-peygamber ulaşmama sebebi amazon ormanlarının içinde, en kısa ulaşımın şu günün şartlarıyla dahi 4 gün sürmesi mi, yoksa süregelen hayat görüşlerinin kulaktan duyma hikayeleri kabul etmemeleri mi tartışılır.

  düzeltme:

  link1

  link2