• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.67)
piraye'ye mektuplar - nazım hikmet
"nâzım'ın, 1933'ten 1950'ye kadar, on yedi yıl boyunca, çeşitli cezaevlerinden kendisine yazdığı mektupları, piraye bir tahta bavulda saklardı. ceviz ağacından yapılmış, 41 x 26 x 14 cm boyutlarında küçük bir tahta bavul. küçük olduğu için, belki "çanta" demek daha doğru. bu ceviz çantayı ona nâzım sanırım çankırı cezaevi'ndeyken yapmıştı.
(...)
bu kitaptakiler, nâzım'ın piraye'ye yazdığı mektupların hepsi mi? çantadakilerin hepsi...
belki bir gün başka yerlerden de bir şeyler çıkar, bilemem."
memet fuat
  1. nazım hikmet'i tanımak için okunması gereken bir kitaptır. sevginin zamanı ve mekanı aşabilen bir şey olduğunu gösterir bize nazım hikmet bu mektuplarda. öyle parıldayan söz öbekleri yoktur belki her sayfasında fakat insanın kalbinden kopan sözler olduğunu inkar edemezsiniz okuduğunuzda.
  2. duygusal nazim'i goreceginiz mektuplari iceren, cok keyif alarak okuyacaginiz, sizi aska umutlandiracak kitaptir..
  3. o güzelim aşk mektuplarının son bölümünde nazımın hapisten asla çıkamayacağına olan inancı yüzünden pirayeyi terk edişini, yavaş yavaş çöküşünü içine düştüğü derin bunalımı anlatan acı ama gerçek mektupları da içeren 700 sayfa aşkını okuyup nazıma bağlandıktan sonra hayatımda okuduğum en acı ayrılık mektuplarıyla hıçkıra hıçkıra ağlatan kitap. üvey oğlu mehmet fuat insanların haksız yere nazıma ne büyük acılar çektirildiğini anlamaları için yazdım bu kitabı diyor. hakikaten on yıllar sonra okurken içime bıçaklar saplandı. düşünen insanın ne derin acılar çektiği bir ülkedeyiz.mutlaka okumalı sonuna dayanabilen.