1. pişmanlığın en büyük faydası belki de; zamanında yaptığınız ya da yapamadığınız durumlar hakkında size navigasyon hizmeti vermesidir. fazla da üzerinde durup zaman kaybetmeyin ki hayatın içinde gömülü duran hazineleri bulmak adına ve en önemlisi enerjiniz tükenmesin.

  ayrıca (bkz: ruminasyon)
 2. bu bağlamda hakedecek kadar önemsediğiniz birisiye, salaklık edip pişman olmakla kalmayın gönlünü tekrardan kazanın karşınızda ki kişinin.

  haketmeyen biriyse pişman olup düşüncelerinizde bile saklamayın, değmezler
 3. keşkelerin sonucudur çoğu kez. zamanda yolculuk edip o geçip tüketilen anları başa sarıp yeniden şekillendirme hayali barındırır ve yapamayacağını tokat gibi vurur. sert ve acımasızdır.
 4. dost zannettiğiniz kişilerin, meğer köprüyü geçene kadar dost olduğunu; yıllarınızın, geçen zaman içerisinde anılarınız ve maddi-manevi paylaşımlarınızın yalandan ibaret olduğunu öğrendiğinizde yaşadığınız fakat elinizden gelen bir şey olmama durumu.
 5. keşke dersin. keşke onu öyle yapmasaydım. keşke o kelimeler ağzımdan çıkmasaydı. keşke beş dakika daha kalsaydım yanında. aslında bu keşkeler değil midir insanı olgunlaştıran.
 6. “keşkeler bütün yaşantımıza yayılmış durumda fedya. hiçbir anlamı olmadığı halde hep kullandığımız bir kelime. ne sen ne de ben, geçmişi tekrar geri getiremeyiz".
 7. iş işten geçtiğinde pişman olunur genelde.

  onun içindir ki konu ne olursa olsun maksimumunu yapıp sonrasını da akışına bırakmak gerek. pişmanlığı azaltılır en azından.

  tanım : pişmanlık kötüdür.
 8. yoktur korkak insanlar vardır. hareket etmekten çekinen zamanı donduran sonra kendine zulmeden. hayat akıyor. izlemeyin. gidin ve hayatı sizi pişman ettiğine pişman edin.
 9. uçuk virüsü gibidir. bir kere gelir yerleşir, her zayıf anınızda ortaya çıkar.
 10. insanı yakıp kavuran şey. en acısı ölüm döşeğindeyken yaşanandır muhtemelen.
  bronnie ware isimli hemşire ölüm döşeğindeki hastaların 5 pişmanlığını derlemiş.
  - keşke hayallerimden vazgeçmeseydim.
  - keşke aşırı yoğun çalışmasaydım.
  - keşke duygularımı ifade etme cesareti gösterseydim.
  - keşke dostlarımla bağımı korusaydım.
  - keşke kendime mutlu olmak için daha fazla fırsat verseydim.
  kaynak