1. bütün gün yesem bıkmam. özellikle akşamdan kalma pizza sabaha çok güzel kahvaltı olur benim gibi üşengeçlere. tabi ki ilk tercihim italyan pizzası. şu çıkan etli kavurmalı falan pizzaları sevmedim ısınamadım.
 2. pidenin italya görmüşü.

  "en kötüsü bile güzel" diye bir laf vardır ecnebiler arasında. haklılar.
 3. bizim ülkemizde amerikan fast food pizzaları servis edildiğinden aradığımız lezzete ulaşmak bir hayli zor. hele pembe sosisler, kalın hamurlar, peynirlerin de çok kaliteli olduğu sanmıyorum. pizzaya patates ve kola eşlik etmesi de diğer bir yanlış. neyse gelelim aynı lezzeti evde yakalamak da imkansız. odun ateşli bir taş fırın'a ihtiyacımız var. evdeki fırınlar ile de hamurun altını çıtır yapma şansımız olmuyor. pizza taşları satılıyor ama ne kadar tesir eder bilmiyorum. bu şartlarda kendi ülkemiz için iyi bir lahmacun her zaman pizza'nın önünde lezzet sunar. üstelik daha ekonomiktir. eğer ben paraya kıyarım diyorsanız manda mozzarellası bularak ve bahçenize bir adet taş fırın inşa etmemiz gerekir ki, bir çoğumuz için hayal olduğunu biliyorum en azından yaşam motivasyonumuz olsun.

  italyada da durum farklı değil orada da pizzalar kendi içinde napoli ve roma olarak ikiye ayrılır. napoli pizzası 30 cm çapında olup hafif kalın hamurludur, bu yapısıyla bizim ramazan pidesini andırır. roma pizzası ise ince hamurlu açılır ve pizzanın büyüklüğü ile ilgili bir sınırlama yoktur.
 4. gece acıkmamla ve canımın istemesiyle eve sipariş verdiğim karnımı doyuran yemek. italyadaki ya da güzel bir ev yapımı (did you mean @morcivertnebula'nın annesinin yaptığı) gibi kesinlikle olamaz ama iş gördü bu saatte
  wtf
 5. gece gece adını görmemle acıkmama sebep olan yiyecek. günün her saatinde yiyebileceğim tek yiyecektir sanırım. ayrı bir sevgi besliyorum pizzaya karşı. italyanların dünyaya en güzel hediyesidir kesinlikle. hele bir de güzel yapılmışsa göbek yapar falan diye düşünmeyi bir kenara bırakabiliyorum. gerçi sonradan pişman olsam da "of ama çok iyiydi ya" diye de içimden geçirmiyor değilim. en mutluluk veren yiyecek olabilir kendileri.
  jimi
 6. chicago usulu dip pizza favorimdir, malzemesi bol yemesi zor.