1. akp nin işine gelen durumdur.
  yuksekova pkk nın elindeyse iktidar buraya da tıpkı diğer yerler gibi fethedilmesi gereken bir yermiş muamelesi yapacak, gazteleri, politikacıları, burokratları ile verecek gazı. sonuçta yüzlerce insan can verecek ve yuksekova fetholunacaktır. bu da oy olarak geri döner.
 2. olmayacak bir gelişmedir.

  zira pkk, suriye kolu olan pyd vasıtasıyla suriye'de bir cephe açmış ve ışid'e karşı savaşır durumda. hiçbir mantıklı komutan yoktur ki, durduk yere iki cephede çarpışmak istesin. pkk (kck, pyd, pejak vb.) tüm gücüyle bu bölgede yerleşmeye ve cepheyi kapatmaya çalışıyor.

  şimdi durduk yere yüksekova gibi sorunlu bir cephe açmanın ne gereği var?

  gelgelelim bizim açımızdan sonuçlarına;

  pkk, muhtemelen çeşitli ilçelerden göç eden grupları yüksekovaya çekerek bir merkez yaratmaya ve buna başka il/ilçeler katmaya çalışacak. rojava ve kobane'de ilk defa elde ettiği ağır silahları ve hava savunma sistemlerini (elbette) taşıyacak ve bu stoklarını genişletecek.

  hele ki yüksekova gibi bir bölgede ilçenin geri alınacağını düşünmek en hafif ifadeyle salaklık. o ilçe bir kere kaybedilirse gider. zaten pkk'nın "önerdiği" adayın aldığı oy oranı %90'lar seviyesinde. halk desteği de onlardan yana, kopar gider.

  tabi kimilerinin hesabı erken seçim, onlara yapacak bişey yok.