1. marangozhanede yüz-cumba temizliği ve gönyelemesi yapan alettir. makine haline gelmeden önceki zamanlarda el rendesiyle yapılan işlemi elektrik ile dönen bıçaklı silindiri sayesinde kolaylaştırmıştır.

    makine, giriş tablası, siper, motora kayışlarla bağlı dönen ve üzerinde bıçakların bulunduğu silindir,çıkış tablası ve talaş boşaltma yerinden oluşur. giriş ve çıkış tablalarının yükseklikleri bıçak uçuş hızasına göre ayarlanabilirdir. yine silindire bağlı bıçaklarında yükseklikleri ayarlanabilir. bu ayarlamalar planyanın en önemli kısmıdır. sonuç olarak işlemin adı rendelemedir ve ne kadar rendeleyeceğin ve ne kalitede rende çıkacağı bu ayara bağlıdır. ayarlama öncesi arabesk ya da radyo 3 açılır, kullanılıyorsa bir fırt sigaradan yoksa bir yudum çaydan çekilir, derin bir nefesin ardından keskin planya bıçakları dikkatli bir şekilde kabından çıkartılır. ön tabla aşşağı alınır ve ilk bıçak silindire takılır. bu takım esnasında sillindir de bulunan civataları sıkarken eliniz kayıp bıçağa değer ve sonra da acile hidip 7 dikiş attırıp gelmek istemiyorsanız bıçağın üzerine bir tahta parçası koymayı unutmayınız. ahh ah. silindire taktığınız her bıçak düzgün bir seviyede olmalıdır. arka tablanın uçuş seviyesine göre elinize bir klavuz tahta alıp sabırla her bıçağın sağını solunu aynı hizaya getirmelisiniz. ilk çalıştırmada, bıçak kırılması gibi olaylar olabileceğini düşünüp, fırlama hizasından uzaklaşmanızı tavsiye ederim.

    arka tablanız bıçak uçuş hizasında ise rende yapmak istediğiniz kalınlık kadar ön tablayı ayarlayabilirsiniz. çok eğri ağaçlarda bu ön tablayı indirirseniz sürekli git gel yapmaktan kurtulursunuz. siperi tablalara doksan derece olacak şekilde ayarlayıp planyalama işlemine başlayabilirsiniz. planyalama da parçayı verirken geride durmanız, bıçak üzerinden elinizi geçirmemeniz gerekir. parça arka tablada düzgünce ilerliyorsa oradan bası uygulayarak devam ettirebilirsiniz.

    giysi kollarının bol olmamasına dikkat ederseniz iyi olur yoksa bir iki saniye içinde sağ kolu t-shirt olmuş kazakla ortada kalabilirsiniz. budaklı ağaçlar belalıdır, bunları rendelerken azami dikkat gösterin, gözlük takın.
    4li