• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (6.00)
platon bir gün kolunda bir ornitorenkle bara girer - thomas cathert
felsefeyi mizah yoluyla anlamakthomas cathert & daniel kleindikkat! içerde felsefespri var!"yılın en matrak çoksatarı" -the boston globe"çok güldüm, çok şey öğrendim, çok sevdim" -roy blount jr.felsefe mi? felsefeyi anlamak için büyük bir dehanın zekâsına ve peygamber sabrına sahip olmak gerekir. bu doğru değil! bu komik, ele avuca sığmaz, çok yönlü ve zengin içerikli kitap bu efsaneyi yerle bir ediyor. "platon bir gün kolunda bir ornitorenkle bara girer…" ile birlikte kendinizi olağanüstü eğlenceli bir felsefe dersinin içinde bulacaksınız. felsefi kavramların esprilerle nasıl aydınlatılabileceğini, mizahın da aslında büyüleyici bir felsefi içerik barındırdığını göreceksiniz. ama bir dakika… bu iki kavrayış yolu, yani felsefe ile espri aynı şey mi yoksa? fıkra ve esprilerin kuruluşu ve etkisiyle felsefi kavramların kuruluşu ve etkisi aynı malzemelere dayanmaz mı? ikisi de aynı şekilde aklımızı gıdıklamaz mı? şey, biraz düşünüp sonra söylesek?harvard'lı iki felsefe profesöründen "güldürürken düşündüren" bir stand-up (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. felsefe derslerinde uyuyan ama felsefeden değil okullarda okutulan felsefe dersinden nefret eden biri olarak internette bu kitabı görmüştüm.o an anladım aslında bizim hocamızın anlatmak istediği ama müfredatın bir türlü izin vermediği o özgür ve özgün düşünce tarzının bu kitapta olduğunu.

    hem çok beğenmemden hem de biraz ince olmasından kaynaklanır sanırım bir gecede bitirmiştim kitabı. okula gidince felsefe hocama verdiğimde kadın ilk sayfadan bir başladı bütün öğle tatili aralıksız okudu sonra zil çalıncada bana gelip bu kitabı okumak istediğini çünkü dersin eğlenceli işlenmesinde aşırı katkı sağlayacağını düşündüğünü söyledi.

    ve bu kitap bana birşey daha öğretmişti benim yeterliliğimi sınayan , üniversiteye gitmemde bana yardımcı olacak diploma puanında pay sahibi olan koskoca felsefe hocam benden felsefe kitabı istemişti sınıfın en kötü öğrencisinden... o an anladım insanları gözümde fazla büyüttüğümü.