1. "sivas emniyet müdürlüğü, 22 şubat’ta bir mahallede çöp konteynerinde bulunan bebek cesedi ile ilgili soruşturma kapsamında, cumhuriyet üniversitesi’nden “cesedin bulunduğu tarihten önce hamile olma ihtimali görülen öğrencilerin” isimlerini istedi.

  cumhuriyet'ten kemal göktaş'ın haberine göre, soruşturma kapsamında sivas emniyet müdürlüğü’nden sivas cumhuriyet başsavcılığına 8 mart 2017’de asayiş şube müdürü izzet türk imzasıyla gönderilen yazıda şöyle denildi:

  “buluntu bebek cesedi olayı ile ilgili olarak cumhuriyet üniversitesi’nin tüm bölümlerinde öğrenim görmekte olan kız öğrencilerden 2016-2017 güz döneminde kayıt yaptırarak okula devam etmekte olan ancak bahar döneminde kayıt yaptırmayan ve daha sonra dilekçe vererek kayıt yaptıran öğrencilerin listesi ile 20 şubat 2017 pazartesi günü ile 24 şubat 2017 cuma dahil olmak üzere derslerine devamsızlık yapan kız öğrencilerin tam listesinin isim, soy isim, kimlik numarası ve bölüm bilgileri ile varsa 22 şubat 2017 tarihi öncesinde hamile olma ihtimali görülen öğrencilere ait bilgilerin incelenmek üzere cumhuriyet üniversitesi rektörlüğü’nden istenmesini arz ederim” denildi.

  bugün böyle bir haberle karşılaştım. sizlerin de yorumunu merak ettiğim için haberi olduğu gibi paylaştım. ne zaman artık alıştım hiçbir şey beni şaşırtamaz desem yeni bir saçmalıkla karşılaşıyorum. polisin soruşturması için böyle bir talepte bulunmasını bir yere kadar anlayabilirim (!) artık fiilen her şey mümkün nasılsa. peki, rektörlük ya da fakülte öğrenci işleri devamsızlık dışındaki "hamile olma ihtimali bulunan öğrencileri" nasıl tespit edecek çok merak ediyorum. orada okuyan bekar ya da evli her kız öğrenci şüphe altında ki böyle bir saçmalık olamaz.
 2. sorusturma yapmayi bilmeyen polisimizin son icraatidir. bolge kapsaminda supheli bir olay ile karsilastiniz mi diye sormak sorusturmak yerine hamile olabilecek ogrenci listesi isteyerek akillari sira cember daraltiyorlar. bebegin universite civarlarinda cope atildigindan hareketle boyle bir yola cikiyorsan, sorusturma kapsaminda cevre yurtlari dolasir supheli davranan ogrenciniz var mi diye sorarsin. diger sekilde tum kiz ogrencileri zan altinda birakirsin ve fislersin bu durum hicbir hak ile izah edilemez.
 3. gizli yapmaları gereken soruşturmayı açık yaparak büyük bir başarıya(!) imza atmışlardır. ikinci husus da neden ok üniversite öğrencilerine çevrilmiş? haberlerde görüyoruz çocuklarına işkence eden, onu evde bırakıp tatile giden, çocukları taciz eden hatta çocuklara tecavüz eden kişiler hiç de üniversite öğrencisi gibi durmuyorlar. bildiğin yaşlarını başlarını almış şahsiyet(siz)ler.
 4. bence gayet normal bir istek, soruşturma kapsamında bu kadar net verileri (kimsenin yerine imza atılmadığını varsayarsak) bu kadar kısa sürede kapı kapı dolaşarak elde edemezsiniz. son kısmı "süphelendiğiniz birileri varsa onlarıda ekleyinin" resmi dille yazılmaya çalışılıp becerilememesidir.

  fakat sonuç alacaklarını zannetmiyorum, büyük ihtimal araç kullanılarak işlenmiş bir suçtur. ayrıca nedense bir bebeği ölüme terk etmeyi üniversite öğrencilerine yakıştıramıyorum.