1. zamanı verimli kullanma amacıyla kullanılan bir teknik. 25 dakika çalışıp 5 dakika ara vermekten ibaret. yani 1 pomodoro 30 dakika diyebiliriz.

  bir ödeviniz ya da bir göreviniz var. bu her şey olabilir; evi toparlamaktan tutun da kod yazmaya, ders çalışmaya kadar. ilk olarak kaç pomodoro sürer hesabı yapıyorsunuz ve o süre zarfında o işleri bitirmeye çalışıyorsunuz. gayet basit ama bunu uygularken o 25 dakikalık sürede telefonla ilgilenmek, bilgisayarla uğraşmak yok. tam konsantrasyon var. bunun için android telefonlarda kullanılabilecek clearfocus uygulaması, mozilla tarayıcı için simple pomodoro eklentisi var. işe yarıyorlar.

  tek başına pomodoro kullanmak bende pek bir işe yaramadı açıkcası ama getting things done ile birleştirince bayağı güçlü bir yöntem oldu. işteki e-posta ve telefon trafiği bölmese oldukça işime yarayacak ancak şimdi sadece evden çalıştığımda kullanabiliyorum. sürekli erteleyip işleri aksatmaya başlayan ve bundan suçluluk duyan herkese tavsiye edilir.
 2. son iki senedir zaman planlama yeteneğini kaybetmiş ve bunun yarattığı stresle epeyce cebelleşmiş biri olarak denemeye başladığım teknik.

  yalnız, okuduğum bölüm ve uğraştığım işlerin oldukça fazla zaman ve efor gerektirmesi sebebiyle ve de bu konuda uzman eğitimcilerden aldığım geri bildirim sonucunda kendi pomodoro birimimi 60 dakika (50-10) olarak belirlemeye karar verdim.

  bir süre deneyimledikten sonra bu yazıyı güncelleyerek merak edenler için daha detaylı bir yorum yazacağım. mottom: ertelemeye son.
  merc
 3. plankt0n 'n iletisiyle haberim olan, benim de bir süre uygulamayı denediğim teknik. ancak başarılı olamadım.
  tam konuya yoğunlaştığım sırada vakit geliyor ve yine dağılıyorum. özellikle makalelerden çalışırken bulguları bitiremeden 25 dakika oluyor bu da bende ters etki yapıyor. bu yüzden yeni dönemde merc 'in dediği gibi 60-10 deneyebilirim. (bari sonuçları da okuyabileyim)

  bir de ben sanırım tekniği tam uygulayabileyim diye biraz kastım kendimi. onun da etkisi büyük.
 4. bilmeden yıllardır uyguladığım tekniğin adı. işlerimi 30 40 dakikalık zaman blokları halinde halletmek bana daha hoş ve daha düzenli gelirdi.

  bu teknik ile zamanı nasıl değerlendirdiğinizi daha iyi anlıyorsunuz. 5 dakikalık molalarınızda da zaten çok bir şey yapmamaya başlıyorsunuz sonraları. oo bakayım bi neler yapmışım derken geçiyor o 5 dakika.
 5. verimli çalışmak açısından çok iyi bir yöntem. epey zahmetli bir işe nasıl vakit ayıracağım diye düşünmeden, " ben bunu 3 pomodorada bitiririm " diyorsun. ya da basit bir iş için oyalanarak günün yarısını heba etmektense, 1 pomodoroluk işi var diyorsun ve sadece ona odaklanıyorsun. günün sonunda kaç pomodoranın içinde nelere zaman harcadın rahatlıkla zaman planması yapabiliyorsun.
 6. düşüncelerimi güncelliyorum:
  üstelik bunu bir pomodoro'nun 5 dakikalık "dinlenme" aşamasına sığdırıyorum.

  odaklanmakta güçlük yaşadığım - aynı gün olan 2 sınava ne şekilde çalışacağımı bilemediğim bu haftada bir daha deneyeyim bir şey kaybetmem diyerek başladım yine.
  clear focus programıyla süre tutuyorum.

  25 dakikalık süre odaklanmak için iyi oluyor ve 5 dakikada yeterince dinlenebiliyorum. fazla gevşemeden derse devam ediyorum.

  hangi derse ne kadar çalışmalıyım sorusunda da; 2 pomodoro birine, 2 pomodoro diğerine programıyla çalışıyorum.
  neyse vesaire (sürem de doluyor bu arada)

  çok etkili olduğunu ve işimi kolaylaştırıp stresimi de azalttığını düşünüyorum.
  üstelik içimde bir iş yapabilmenin de saadeti...

  kesinlikle en azından bir denemenizi tavsiye ederim.
 7. kişiye göre ayarlandığında gayet etkili olabilecek bir tekniktir. her dört pomodoroda bir, bir pomodoroluk ara vererek kullanıyorum. aynı zamanda italyanca domates demektir pomodoro. yanlış hatırlamıyorsam bulan yemek yaparken kullanılan domates şeklindeki zamanlayıcı kullanıldığı için bu ismi vermiş.
 8. ders çalışamama problemime çözüm getirmiş tekniktir. tesadüfen android uygulamasını bu neymiş diye baktıktan sonra devamında hayatıma uygulamaya başladım. özellikle şu uygulamayı clockwork tomato edinmemle büyük faydasını gördüm. hayatimda ilk defa bir uygulamaya para * verdim. ücretsiz hali de baya iş görüyor, fakat ücretli halinin yaptığın işe göre isimlendirmesi,planlaması,renklendirmesi bir de üstüne bunların hepsini yaptıktan sonra kendi mailine istediğinde doküman olarak saat saat sunması çok gaza getirici.. çalışıp çalışmadığını şak şak yüzüne vuruyor..
  ben önceleri 25 e 5 yapıyordum. fakat 40 a 7 olarak kendimi ayarladım artık. bir pomodoroda kaç sayfa okuyabilecegimi bilince kendimi ona göre ayarlıyorum. süre işlediğini bilince kendini odaklanmaya zorluyorsun, bitince de o seni zaten uyarıyor.
  sadece ders için değil , diğer bütün işlerde ertelemeyi dert edinmiş arkadaşlar.. bi deneyin derim..

  edit: imla
 9. gelll vatandaşş gellll, abilerim ablalarım!!! siz de "24 saat bana yetmiyor" diyenlerden misiniz? yoksa" 24 saat bana yetiyor ama bu kadar işi beynim kaldırmıyor, gardaş" mı diyorsunuz? ne diyorsanız, diyorsunuz fakat bugün sizlere bahs edeceğim tekniği daha önce denemediyseniz çokk pişman oluyorsunuz.. kendisi uzak doğunun göbeğinden, yani almanya şehrinin, cannes kasabasından bizzat şahsım tarafından sizlerin hizmetine sunulması için getirildiii. yaşlı bir mucit olan
  -palamut osman- işlerini yetiştirmek için bu tekniği geliştirdi. evet, biliyorum sabırsızlanıyorsunuz. o zaman sizi daha fazla bekletmeden, işte karşınızdaaaa : poloooomooodddooorrooo tekkkniiiğiiiii. 25 dakika çalışıp 5 dkika mola veriyorsunuz. işte kullanması bu kadar kolay. ama işleriniz çok fazlaysa şu periyotlar halinde de yapabilirsiniz: 25 dk çalış-5dk mola-25 dk çalış-5dk mola - 25 dk çalış -10 dk mola... şeklinde her iki polomodoroda bir 5 dk molayı arttırıyorsunuz. sonuçta tüm işleriniz bitiyor ve denemesi bedava, evet yanlış duymadınız bedava!  not: hakkını ödeyemeyeceğim teknik. 1 saat zor ders çalışırken gün içinde toplam 5 saat verimliçalışmaya başladım. beynimin eskisi gibi yorulduğunu hissetmiyorum bu yüzden giderek de arttırabilirim. ( evet çok çalışmam gerekiyor)