1. pentagram'ın 1997'de çıkarttığı anatolia albümünden sonra harbiye açık hava tiyatrosu'nda verdiği konserin kayıtlarından oluşmuştur. grup elemanları ilk albümden beri değişmeyen hakan utangaç, cenk ünnü, tarkan gözübüyük; amerika'daki konservatuvar eğitimi tamamlayıp geri dönmüş olan demir demirkan ve ekibe yeni katılan murat ilkan'dır.

  tamam heavy metal yapıyorlar sorun yok. ama bir albümün adı neden popçular dışarı konur ki diye düşünebilirsiniz. bir hikayesi var elbette.

  bir önceki sene piyasaya sürülen ve yurt içi/dışında büyük ilgi gören anatolia albümünden sonra yapılan bir konserdir ve grup tarihinin en iyi konserlerinden biridir. anatolia albümünde yine aynı isimli şarkıda back vocallik yapan sertap erener, eşi levent yüksel'le birlikte konsere davet edilmiştir (yıllar sonra pentagram gitaristi demir'le birlikte olmaları ise ilginç bir olaydır). sertap'a bir nevi katkısından dolayı teşekkür niteliğinde bir davettir bu. ama seyirciler hiç de öyle düşünmezler. metal müziğin iyiden iyiye ülkemizde yayıldığı hatta zirvelerini yaşadığı yıllardır (metallica konseri falan olmuştu o dönem bilen bilir). böylesine coşkulu bir kalabalığın içinde ülkenin en ünlü iki popçusunun olmasıysa pek hoş sonuçlar doğurmamış. şarkı aralarında seyirciler hep bir ağızdan "popçular dışarı popçular dışarı" diye tezahüratta bulunmuştur bu ikiliye yönelik. hatta bu olay magazinde bile yer almıştır. olay bu kadar büyüyünce de albümünün adının başka bir şey olmaması gerekirdi zaten. albümün kapak fotoğrafı ise bereket tanrısıyla olayı bir kademe daha yukarı taşımıştır.

  böyle güzel bir olaydan sonra türk rock dinleyicilerinin bir mottosu olmuştur bu söz. sadece onların değil popa karşı olan herkesin olması gerekir aslında. hala daha pentagram konserlerinde ara ara yapılır bu tezahürat. yapılmaya da devam etmelidir.
  jimi
 2. tarkan gözübüyük'ün, roll dergisi'nin şubat 2004'teki sayısında yayınlanan röportajında isminin çıkış noktasını açıkladığı pentagram albümü.

  "tezahürat o kalabalığın içerisinde bir süre devam etti. ama biz sahneye çıkmanın hazırlığı ve konsantrasyon içerisinde bunların farkında değildik. hiç haberimiz olmadı olaydan, ta ki iskender'in stüdyosunda albümü mikslemek üzere bantları teyplere takana kadar.

  o albümün isim babası aslında duman grubundan kaan tangöze’dir. o da o gün oradaydı, beraber bir proje üzerinde çalışıyorduk. bantları teybe koyup mikslerin kanallarını açtığımızda ilk duyduğumuz şey, seyircinin o tezahüratı oldu. bu ses konserin introsunda çaldığımız giriş bölümüyle iç içe geçtiği için onu kesmemiz söz konusu değildi, böylece konserin introsu aslında bu tezahürat olmuş oldu.

  kaan da "popçular dışarı! işte albümün adı bu olsun!" dedi. aslında seyirci karar vermiş oldu albümün başlığına, daha çok işin mizahi yönüyle bakıp hareket ettik."

  ha bana sorarsanız son derece sığ bir tezahürattır. ulan bu grubun üyesi gruptan ayrıldıktan sonra sevgilisinin albümlerinde pop yaptı, kendi tarzını da pop-rock'a çevirdi sizin havanız kime diye sorarlar.