1. ister dini olsun, ister politik; ister ahlaki, ister kültürel bilinen tüm değerlere hakaret etmekte beis görmüyorsunuz. insanlar için değeri olan her kavramı küstahça karalıyorsunuz.

  hayata karşı belirli bir duruşunuz, bir davanız yok. apolitik olmayı marifet sayıyorsunuz ve teşvik ediyorsunuz. esasında apolitik olmanızın sebebi bilinçaltınıza yerleşmiş korkularınız. geçmişte yaşanılanların başınıza gelmesi sizi korkutuyor. korkularınız yüzünden asimile oluyorsunuz ve bunun farkında değilsiniz.

  modernlik diyince tek anladığınız tüketimde modernleşmek, işin üretimde modernleşmek kısmında yoksunuz, hala ortadoğulusunuz. kabul etmeseniz de...

  inancınız yok, ama inançsızlığınız da sağlam temellere dayanmıyor. çoğunuz karizmatik göründüğünü düşündüğünüz için inanmıyorsunuz. esasında bu konuyu çoğunuzun derinlemesine düşünmediğine bahse girerim. işte bu yüzden sizin inançsızlığınıza saygı duyamıyorum.

  hepiniz yalnız ve yalnız popüler olma yarışındasınız. bir kısmınız aklınca sazan avlıyor, reaksiyon gösterileceğini bildiği konuları, provakatif bir biçimde toplumla paylaşıyor. bunu yaparken tek gayeniz isminizin konuşulması, tek amacınız popüler olmak; ezik kelimesini dilinizden düşürmüyorsunuz ya, işte en büyük eziklik sizin yaptığınızdır. kendinize güveniniz yok. düşüncelerinizi medeni yollarla aktaramıyorsunuz yada daha kötüsü bilinçli olarak bu yöntemi seçiyorsunuz. benim gibi düşünen insanlar için gerizekalıdan başka bir şey değilsiniz.

  kendinizi / yada olmak istediğinizi ifade ederken kullandığınız provakatif yöntemlere dayanarak; düşünce ve ifade özgürlüğü kavramlarından bihaber olduğunuz, yada bu kavramlara gerçekte inanmadığınız yargısına ulaşıyorum. sizin gibi olmayanlardan nefret ediyorsunuz, eh küçük bir azınlık olduğunuzdan mütevellit, herkesten ve her şeyden nefret ediyorsunuz.
  gerçi zengin bir hayat yaşamadığınıza, sadece içten içe kendi yaşadığınız hayata lanet edip, aşamadığınız sorunlarınızı bazı platformlara kustuğunuza adım gibi eminim ama. yine de pahalı yaşam standardını pohpohlayan sözleriniz bir gerçekten uzak: pahalı yaşam kaliteli yaşam değildir. bahsettiğiniz sizin olmayan pahalı yaşamlar, birbirinin kopyası, hepiniz birbirinizi taklit ediyorsunuz, farkında değilsiniz. biriniz converse alırsa hepiniz alırsınız, biriniz abercrombie and fitch giyerse hepiniz giyersiniz. tek yaptığınız birbirinize hava atmak. hepiniz mutsuzsunuz. hiç kimseyi hiç birşeyi sevmiyorsunuz.

  toprak kokusunu hiç duymadınız, hiç gerçek bir aşkı yaşamadınız, yakınınız olmayan küçük bir çocuğu sevindirmediğinize de eminim çünkü küçük bir çocuğun gülen gözlerindeki haşarılığı bir kez olsun görseydiniz, bu kadar umutsuz olmazdınız hayattan. bir kez olsun gerçekten aşkı yaşasaydınız ondan sonra isteseniz de bu kadar umutsuz olamazdınız.

  gerçi ben sizin kim olduğunuzu biliyorum ama; arada bir kendinize sorsanız;

  siz kimsiniz?