• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
pote tin kyriaki - jules dassin
akademi ödülleri'ndeki başarısının yanı sıra cannes film festivali'nden “en iyi kadın oyuncu" dalında ödülle dönen "pazar günü asla", siyah beyaz bir romantik komedi.

yönetmen jules dassin'in çoktan klasik olmuş bu filminde, hayat kadınını, yönetmenin "gözde" oyuncusu melina mercouri canlandırıyor. dassin'in de rol aldığı filmde, "en iyi şarkı" dalında akademi ödülü kazanan manos hadjidakis'in neşeli müzikleri de seyircinin karşısına çıkıyor. film, bütün hafta çalışıp pazar günü dinlenen bir hayat kadınını konu alıyor:

melina mercouri, incelikten yoksun bir fahişedir. antik yunan ile günümüz yunanistan'ı arasındaki bağları bulmaya çalışan amerikalı bir turist, melina' yı bir hanımefendiye dönüştürmeye çalışmasının hikayesi
  1. 1960 yapımı filmin başrol oyuncusu melina mercury, yunanistan'da cunta sırasında (1967–1974) aktivistlik yapmış ve 1977 yılında milletvekili seçilerek, 1981 yılında yunanistan'ın ilk sosyalist hükümetinde kültür bakanlığını yapmış önemli bir oyuncu ve politikacı.
    kocası jules dassin'in "pote tin kiriyaki" (pazarları asla) filmindeki rolüyle, 1960 cannes film festivali'nde en iyi kadın oyuncu ödülünü j. moreau ile paylaştı.
    en kısa zamanda izleyeceğim.