• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
pote tin kyriaki - jules dassin
akademi ödülleri'ndeki başarısının yanı sıra cannes film festivali'nden “en iyi kadın oyuncu" dalında ödülle dönen "pazar günü asla", siyah beyaz bir romantik komedi.

yönetmen jules dassin'in çoktan klasik olmuş bu filminde, hayat kadınını, yönetmenin "gözde" oyuncusu melina mercouri canlandırıyor. dassin'in de rol aldığı filmde, "en iyi şarkı" dalında akademi ödülü kazanan manos hadjidakis'in neşeli müzikleri de seyircinin karşısına çıkıyor. film, bütün hafta çalışıp pazar günü dinlenen bir hayat kadınını konu alıyor:

melina mercouri, incelikten yoksun bir fahişedir. antik yunan ile günümüz yunanistan'ı arasındaki bağları bulmaya çalışan amerikalı bir turist, melina' yı bir hanımefendiye dönüştürmeye çalışmasının hikayesi
 1. kadri kıymeti bilinmeyen bir yönetmenin kadri kıymeti bilinmeyen bir filmi. yunanistan da çekilmiş sıcak ve samimi bir akdeniz yapımı. gerçek nedir? mutluluk nedir? gibi sorulara yanıt arayan, izlerken akıllara zaman, zaman ah güzel istanbul (1966) , gadjo dilo (1996) gibi filmleri getiren, kaliteli bir filmdir efendim tavsiye olunur.

  !---- spoiler ----!

  homer thrace... isminin homer olması tesadüf değildir. antik yunan hayranı olan babası ona bu ismi vermiştir. amerikalıdır ve aynı zamanda amatör bir düşünür olduğunu dile getiren homer, çökmüş olan kültürün mirasçılarının arasına girer. amacı gerçeği aramaktır. mutluluğu bulmaktır. alımlı fahişe ilya ile yolları kesişir. amacı, onu gerçek mutlulukla tanıştırmaktır? çünkü ilyanın yaşadığı hayatın bayağı olduğunu, kendisine yakışmayan bir hayat sürmekte olduğunu düşünür. onu eğitmeye, şekillendirmeye, mükemmel bir zihne kavuşturmaya çalışır. bunda kısmen başarılı olsa da mutluluğun mükemmeliyetçilikle sağlanması pek mümkün olmaz? filmin kaptanı homer'e; ''ilya kurtulacaksa o seninle olmayacak. kurtuluş ancak aşkla olur.'' homer için ilya, sadece bir simgedir.

  !---- spoiler ----!
 2. 1960 yapımı filmin başrol oyuncusu melina mercury, yunanistan'da cunta sırasında (1967–1974) aktivistlik yapmış ve 1977 yılında milletvekili seçilerek, 1981 yılında yunanistan'ın ilk sosyalist hükümetinde kültür bakanlığını yapmış önemli bir oyuncu ve politikacı.
  kocası jules dassin'in "pote tin kiriyaki" (pazarları asla) filmindeki rolüyle, 1960 cannes film festivali'nde en iyi kadın oyuncu ödülünü j. moreau ile paylaştı.
  en kısa zamanda izleyeceğim.