• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
potus & beyefendi - tolga tanış
ilk kez gün ışığına çıkan belgelerle bu kitap gündemi değiştirecek! 2002 gün türkiye- amerika ilişkisinin inişli çıkışlı hikâyesi…

iddia ediyoruz ki bu kitap uluslararası bir araştırmacı gazetecilik başarısı. yazarı tolga tanış da, pentagon’un, beyaz saray’ın koridorlarında, washington’ı yönetenlerin açık etmedikleri sırları çözmek için her ipucunu kovalayarak gerçeği yakalamaya çalışan, takip ettiği hikâyenin peşini bırakmayan inatçı bir muhabir.

tanış, türkiye-amerika ilişkilerinin tam 2002 günlük hikâyesini, perde arkasını, inişlerini-çıkışlarını, heyecanlarını, gerginliklerini, kısaca siyasi ve gündelik hayatımızı etkileyen, en “baba” ilişkiyi her yönüyle mercek altına alıyor. polisiye bir öykü sürükleyiciğiyle, beyaz saray’dakiler arasında potus diye anılan barack obama ve ankara’daki beyefendi recep tayyip erdoğan üzerinden. mercek bize neler gösteriyor neler…

irak’ta türk askerlerinin başına geçirilen çuvaldan sonra ortak paraşüt atlayışı öneren amerikalı kimdi? gezi olayları, amerika ile türkiye arasındaki stratejik ortaklığı nasıl etkiledi?
mavi marmara olayında türkiye’nin öfkesi washington’da neden karşılık bulmadı? suriye savaşı’nda radikalleri kim, neden destekledi? antakya-işid hattı gerçek mi? iran-amerika yakınlaşması nereye uzanıyor? 17 aralık operasyonu’nda amerika’nın bir rolü var mıydı? kürecik radarı kararı nasıl alındı?

ve türkiye’nin irak kürt bölgesel yönetimi’yle yakınlaşması ne anlama geliyordu? petrol ticaretinden kimler, nasıl faydalandı? kürt petrolü kimin kasasına aktı? kurulan şirketler zinciri nerede düğümleniyor?
  1. mutlu
  2. mutlu
  3. türk dış politikasının nerelerde süründüğünün görülmesi için muhakkak okunması gereken kitaptır. özellikle suriye-ışid bölümlerinde yazar; esad'ın neden esed'e dönüştüğünü, mit tırlarının istikametinin neresi olduğunu, 3 yılda yaklaşık 2 milyar usd'lik petrol satış geliri elde eden ışid'in hangi islam'a hizmet ettiğini ve varsayılan kürt tehdidine karşı doğrudan/dolaylı olarak ışid gibi radikal unsurları kimlerin desteklediğini bilal'e anlatır gibi anlatmış.